۶ دقیقه
کجی بینی بعد از عمل

کج بودن بینی بعد از عمل

آنچه می خوانید...

کج بودن بینی بعد از عمل یکی از نگرانی های اصلی افرادی می باشد که متقاضی جراحی رینوپلاستی هستند. علت کج شدن بینی بعد از عمل منحوط به عدم رعایت مراقبت های بعد از جراحی می باشد اما به هر حال کج شدن بینی بعد از عمل از شایع‌ترین عوارض این جراحی است که می‌تواند بر نتیجه نهایی اثر بگذارد. اما نگران نباشید زیرا کمتر از ۵ درصد از بیماران این وضعیت را به شکل قابل توجهی تجربه می‌کنند.

کجی-بینی

رایج‌ترین علل کج بودن بینی، شکل و فرم مادرزادی بینی است یعنی انحراف بینی در حدی می باشد که بینی کج به نظر می رسد. از طرفی اتفاقاتی مثل تصادف، ضربه و شکستگی نیز می‌تواند ساختار هرمی شکل بینی را دچار تغییر کند و باعث ازبین رفتن تناسب و قرینگی بینی شود.

جراحی بینی در افراد مبتلا به دیابت

گاهی کج بودن بینی بسیار زیاد بوده و فرد ناچار به انجام عمل جراحی می‌شود. در برخی موارد نیز، کج شدن بینی بعد از عمل زیبایی اتفاق می‌افتد. این اتفاق معمولا زمانی رخ می دهد که فرد مراقبت‌های بعد از عمل به خوبی انجام نداده باشد و به دلیل ضربه، فشار، خوابیدن نادرست، ماساژ نامناسب موجب کج شدن بینی بعد از عمل شده باشد. البته لازم به ذکر است که اشتباه جراح بینی نیز در عمل بینی، موجب می‌شود تا تیغه بینی ساختار هرمی شکل و متناسب خود را نداشته باشد. در کلیه این موارد، نارضایتی، نگرانی و عدم علاقه‌مندی به ظاهر چهره در افراد دیده می‌شود.

دلایل کج شدن بینی بعد از عمل چیست؟

کج شدن بینی بعد از عمل به دلایل مختلفی ایجاد می‌شود. آسیب و ضربه دیدن بینی پس از جراحی، از اصلی ترین علل کج شدن بینی بعد از عمل زیبایی است.

اگر مراقبت های پس از جراحی بینی نظیر استحمام بعد از عمل بینی را جدی نگیرید ممکن است بینی شما پس از عمل کج شود. دلایل اصلی کج شدن بینی پس از جراحی عبارتند از :

 • اگر بر روی سطح شیب دار مناسب نخوابید.
 • اگر به پهلو بخوابید و فشار زیادی به صورت‌تان وارد کنید.
 • اگر به مدت طولانی پس از عمل خم شوید و فشار به سرتان وارد کنید.
 • اگر ضربه یا فشاری ناگهانی به بینی وارد کنید
 • اگر در زمان مسواک زدن فشار زیادی به بینی وارد کنید.
 • اگر جراحی را انتخاب کنید که مهارت کافی در اصلاح انخراف بینی تان نداشته باشد.
 • جابه‌جایی استخوان بینی حین جراحی می‌تواند علت کج شدن بینی بعد از عمل باشد
 • جاذبه روی ظاهر تورم ناشی از جراحی موثر است. به این معنی که قسمت بالایی پشت بینی از اول باریک‌تر به نظر می‌رسد و تورم نوک بینی برای مدت زیادی باقی می‌ماند
 • شدت اسکار در حین جراحی
 • برداشتن بیش از حد غضروف در یک طرف
 • استفاده نادرست از چسب بینی

یکی از علل کج بنظر آمدن بینی بعد از عمل جراحی, ورم اطراف بینی است اما این تورم همیشه در دو سمت یکسان و به یک اندازه نیست و گاهی به دلیل ورم بیشتر یک سمت بینی, نوک بینی کج به نظر می آید؛ این کجی بعد از رفع کامل ورم بینی  برطرف می شود که زمان آن معمولا بین ۴ تا ۶ ماه بوده اما تا یکسال هم میتوان چشم انتظار برطرف شدن آن بود.

درمان-کجی-بینی

تفاوت کجی بینی با انحراف بینی چیست ؟

همانطور که پیشتر و در مقاله انحراف بینی آن پرداختیم، در انحراف بینی، تیغه بینی دچار انحراف است در حالی که هیچ دفرمگی بر روی بینی مشاهده نمی شود و فقط پزشک متخصص با بررسی و عکس برداری آن را تشخیص می دهد.

انحراف بینی تنفس فرد را دچار اختلال کند و مشکلاتی مانند خر و پف، آپنه خواب، گرفتگی بینی، سردرد، خون دماغ را برای فرد ایجاد کند. بنابراین انحراف بینی معمولاً در ظاهر مشخص نبوده و مشکلات تنفسی بیمار با انجام یک جراحی انحراف بینی برطرف می شود و فرد می‌تواند سطح زندگی بهتری را تجربه کند.

اما کجی بینی فرد در صورت او کاملاٌ مشخص است و زیبایی چهره فرد را دچار اختلال کرده است. این مشکل با انجام جراحی زیبایی بینی توسط یک جراح بینی و متخصص گوش حلق و بینی برطرف می شود و تقارن بینی و زیبایی چهره فرد به او بازگردانده می شود.

عمل انحراف تیغه بینی یا جراحی انجراف بینی جزء عمل های درمانی بینی محسوب شده و بیمه هزینه آن را پرداخت می کند درحالی که عمل بینی های کج جزء عمل های زیبایی می باشد.

نتیجه گیری

ناگفته نماند که پس از انجام جراحی زیبایی بینی، بینی متورم خواهد شد و ممکن است کج به نظر برسد از همین رو در صورتی که عمل بینی انجام داده اید و با گذشت مدت زمان کوتاهی فکر می کنید که بینی شما کج عمل شده است ،  بهتر است کمی صبر کنید تا نتایج واقعی و همیشگی نمایان شوند.

دکتر کیانا کیا

دکتر کیانا کیا

متخصص گوش و حلق و بینی و جراح سر و گردن جراح پلاستیک صورت و بینی فارغ التحصیل دکتری عمومی پزشکی از دانشگاه شهید بهشتی و دارای بورد تخصصی از دانشگاه شهید بهشتی می باشند. دکتر کیانا کیا دارای چندین سال سابقه موفق در زمینه جراحی بینی، صورت و پلاستیک می باشد و همچنین عضو کلینیک فوق تخصصی سینا در آلمان و ایران است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *