۵ دقیقه
از بین رفتن کبودی بعد جراحی بینی

کبودی بعد عمل زیبایی بینی و درمان آن

آنچه می خوانید...

کبودی بعد عمل بینی چگونه از بین می رود؟ آیا می توان کبودی بعد عمل بینی را از بین برد؟ برای دانستن راهکارهای آن باید مراقبت های بعد عمل زیبایی بینی را بدانید. بنابراین در این مقاله قصد داریم به شما راهکارهایی ارائه دهیم که با استفاده از آن بتوانید کبودی بینی خود را از بین ببرید. در ادامه این مقاله با ما همراه باشید تا به سوالات متداول شما در ارتباط با جراحی بینی پاسخ خواهیم داد.

کبودی بعد از عمل بینی به چه دلیل ایجاد می شود؟

پس از جراحی بینی، معمولاً بیماران مقداری کبودی ایجاد می شود. این کبودی در ناحیه اطراف چشم و بالای تیغه بینی ایجاد می شود و ممکن است بر رو استخوان گونه نیز وجود داشته باشد. کبودی یکی از پاسخ های طبیعی بدن در طول فرآیند بهبودی است. در واقع دلیل این امر کبودی با نشت خون به لایه بالایی پوست به وجود می آید و به دلیل آسیب به مویرگ ها در واکنش به جراحی بینی ایجاد می شود. کبودی بعد جراحی یک نشانه رایج است که در روش های غیر تهاجمی تر نظیر تزریق فیلر نیز ممکن است به مقدار کم ایجاد شود.

کبودی بعد جراحی بینی

چقدر طول می کشد تا کبودی بعد جراحی بینی بهبود یابد؟

بین یک تا دو هفته پس از جراحی، کبودی شما کم کم رفع خواهد شد. همچنین تا حدود یک هفته پس از جراحی، کبودی‌ها به احتمال زیاد رنگ بسیار روشن خواهند داشت . این نشانه بهبودی و از بین رفتن حدودی کبودی هاست. پس از یک ماه که از جراحی بینی شما می گذرد، دیگر اثری از کبودی در صورت شما باقی نمی ماند و محو می شود. برای از بین رفتن این کبودی ها نیاز به مراقبت پزشکی خاصی ندارید و با استراحت می توانید آن را کنترل کنید.

برای از بین رفتن کبودی بعد جراحی چه کنیم؟

چه چیزی به کبودی بعد از جراحی بینی کمک می کند؟ اگر می خواهید این کبودی ها هر چه زودتر از بین برود، برای این کار لازم است حداقل دو روز پس از جراحی بینی، کیسه های یخ را به صورت غیر مستقیم روی ناحیه گونه قرار دهید. سرما باعث کاهش تورم و بهبود سریعتر کبودی ها می شود. یخ را لازم است به صورت دورانی روی ناحیه گونه و پیشانی خود بچرخانید. برای کاهش تورم و کاهش کبودی سر را بالا نگه دارید. همچنین استراحت و رژیم غذایی مناسب، از دیگر اقدامات است.

کبودی غیر عادی پس از عمل بینی چگونه است؟

سه تا چهار روز پس از جراحی، کبودی به رنگ سیاه، بنفش یا آبی تیره خواهد بود. در روز پنجم و ششم، کبودی باید شروع به روشن شدن کند و رنگ سبز، قهوه ای یا زرد به خود بگیرد. با گذشت روزها، پوست باید به حالت عادی بازگردد. کبودی معمولاً دو هفته پس از جراحی کاملاً از بین می رود. اگر روند بهبودی کبودی های صورت شما چیزی غیر از این بود، حتما پزشک خود را در ارتباط با این مورد در جریان قرار دهید.

چرا رنگ کبودی بعد از جراحی بینی متفاوت است؟

در ابتدا بینی شما کبود می شود. خون تازه و غنی از اکسیژن در زیر پوست شما جمع شده است. اما کم کم این اکسیژن در زیر پوست شما از بین می رود. بنابراین رنگ کبودی ها متفاوت می شود. بنابراین این امری طبیعی است. اگر کبودی بینی شما تغییر رنگ داد نیاز نیست نگران باشید. فقط مراقبت های بعد جراحی بینی را رعایت کنید تا بهترین نتیجه را دریافت کنید.

کبودی دور چشم بعد عمل بینی

آیا کبودی بینی بعد سپتوپلاستی نیز وجود دارد؟

بعد سپتوپلاستی تقریبا هیچ کبودی روی پوست ایجاد نمی شود. اگرچه اگر جراحی زیبایی بینی نیز همزمان انجام شود ممکن است کبودی ایجاد شود. از آنجایی که سپتوپلاستی یا همان جراحی نوک بینی کم تهاجمی تر است، به این ترتیب ممکن است بعد از آن خیلی از عوارض بعد از جراحی ایجاد نشود.

داروهایی که برای کبودی بینی بعد جراحی تجویز می شود

ممکن است برای از بین رفتن این عارضه پمادهای موضعی و داروهایی برای شما تجویز شود. از جمله آن ها می توان به قرص آناهیل اشاره کرد. سایر دارو های موضعی که در این زمینه تجویز می شوند نیز خاصیت خون رسانی و ضد انعقادی دارند. به این ترتیب می توانید از آن ها برای این امر استفاده کنید. البته مصرف قرص و دارو برای از بین بردن این کبودی ها الزامی نیست و در صورت عدم مصرف دارو نیز درمان می شوید.

آیا این عارضه برای همه افراد ایجاد می شود؟

همه افراد، بعد از عمل بینی دچار کبودی نمی شوند. درواقع کبودی بعد عمل بینی به موارد زیادی بستگی دارد. به عنوان مثال اینکه که به دکتر برای بینی مراجعه می کنید و یا اینکه آیا بیماری های زمینه ای دارید یا خیر و مواردی از جمله اینکه نوع بینی شما و پوست بینی شما چگونه است می تواند در ایجاد این عارضه موثر باشد. بنابراین همه افراد به یک اندازه کبودی بینی را بعد جراحی را تجربه نمی کنند.

دکتر کیانا کیا

دکتر کیانا کیا

متخصص گوش و حلق و بینی و جراح سر و گردن جراح پلاستیک صورت و بینی فارغ التحصیل دکتری عمومی پزشکی از دانشگاه شهید بهشتی و دارای بورد تخصصی از دانشگاه شهید بهشتی می باشند. دکتر کیانا کیا دارای چندین سال سابقه موفق در زمینه جراحی بینی، صورت و پلاستیک می باشد و همچنین عضو کلینیک فوق تخصصی سینا در آلمان و ایران است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *