۶ دقیقه
ژنیوپلاستی

عمل زیبایی چانه یا ژینوپلاستی

آنچه می خوانید...

ژنیوپلاستی یا جراحی زیبایی چانه زمانی است که فرد برای تغییر چانه تحت عمل جراحی قرار می گیرد. شما ممکن است این جراحی را برای ترمیم و بهبود فرم چانه یا فک خود انجام دهید. در صورت داشتن مشکل در مجاری تنفسی فوقانی، پزشک ممکن است عمل ژنیوپلاستی را پیشنهاد دهد همچنین ممکن است به دلایل زیبایی خواهان این عمل جراحی باشید. ژنیوپلاستی معمولا توسط جراحان پلاستیک انجام می شود.

ضرورت انجام ژنیوپلاستی برای درمان چانه عقب رفته

زمانی که ژنیوپلاستی یا جراحی زیبایی چانه انجام می دهید ممکن است دلایل مختلفی داشته باشد. می توانید انتظار داشته باشید که بعد از جراحی، چهره شما متفاوت به نظر برسد. ژنیوپلاستی به منظور ایجاد تعادل در قسمت پایین صورت، فک و چانه انجام می شود. با تغییر قسمت های اسکلتی، بافت نرم و دندان های خود، می توانید ظاهر خود را تغییر دهید. چانه یک شاخص مهم ظاهری در صورت شماست. اکثر جراحی های ژنیوپلاستی به دلایل زیبایی انجام می شود. همچنین ممکن است بخواهید چانه‌ تان را تغییر دهید تا جذاب‌تر به نظر برسید.
دلایل دیگر برای انجام عمل ژنیوپلاستی عبارتند از: اصلاح چانه های عقب رفته و ترمیم و اصلاح چانه اضافی.

روش جراحی ژنیوپلاستی به چه صورت خواهد بود؟

دو نوع اصلی جراحی چانه وجود دارد: ژنیوپلاستی و منتوپلاستی.
برخی از پزشکان و جراحان گوش حلق و بینی از این اصطلاحات به جای هم استفاده می کنند. هدف از انجام هر دو جراحی تغییر شکل چانه زیباجو می باشد.

بزرگ کردن چانه: ژنیوپلاستی عبارتست از تغییر فرم و اندازه چانه. این امر معمولا با پروتز چانه انجام می شود. این پروتز ها ممکن است با سیلیکون یا مواد دیگری که شبیه استخوان هستند ساخته شوند. پزشک یک برش در لب پایین یا زیر چانه بیمار ایجاد می کند. سپس استخوان چانه شما را تغییر می دهند یا پروتز در آن قرار می دهند.

جراحی کوچک کردن چانه: این روش چانه شما را کوچکتر می کند و در صورتی که چانه شما بیش از حد روی صورتتان برجسته باشد، مفید است. پزشک شما همان برش‌هایی را ایجاد می‌کند که برای تقویت استخوان وجود دارد، اما به جای اضافه کردن مواد، استخوان اضافی را از بین می‌برد. سپس چانه شما را به شکلی که مورد علاقه و سلیقه شماست و بیشتر به چهر ه شما می خورد، فرم می دهد.

در بیشتر موارد طی جراحی ژنیوپلاستی، بیمار تحت بیهوشی عمومی قرار خواهد گرفت. این امر به جهت اطمینان از راحتی بیمار، در طول جراحی است. پزشک یا برشی در داخل دهان یا زیر چانه شما ایجاد می کند. جراحی ژنیوپلاستی، یک روش کم تهاجمی است.

زمانی که تحت بیهوشی عمومی قرار گرفته اید، باید یک همراه داشته باشید تا هنگام ترخیص شما را به منزل برساند و از شما مراقبت های لازم را به عمل آورد. در نظر داشته باشید که بهترین کار این است که در چند روز اول بهبودی پس از عمل جراحی ژنیوپلاستی، کسی در کنار شما بماند و به شما کمک کند. با پیروی از دستورالعمل های جراح در دوران نقاهت و بهبودی، باید ظرف یک یا دو هفته بهبود پیدا کنید.

دوران بهبودی جراحی زیبایی چانه

احتمالاً بعد از عمل چانه یا ژنینوپلاستی بسیار درد خواهید داشت. ناراحتی شما ممکن است حتی با مصرف داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) بدتر شود. اما درد، با گذشت روند بهبودی و نقاهت در ناحیه صورت شما کاهش می یابد. پس از جراحی، چانه شما ممکن است متورم و کبود شده باشد. باید از کیسه یخ یا کمپرس سرد استفاده کنید و در چند روز اول سعی کنید به پشت و صاف بخوابید. این کار به کاهش تورم ناشی از جراحی کمک شایانی می کند. ‌ همچنین باید در چند روز اول یک رژیم غذایی نرم رعایت کنید. هنگامی که چانه شما شروع به بهبودی کرد، می توانید به تدریج شروع به خوردن غذاهای معمولی خود کنید. هنوز هم باید آرام بگیرید و غذاهای سخت را زیاد نجوید. در طول روند بهبودی، مطمئن شوید که داروهای مسکن تجویز شده و هر داروی دیگری که پزشک برای شما تجویز کرده؛ تا پایان مصرف می‌کنید، مگر اینکه پزشک خلاف آن را بگوید و دستور توقف دارو به شما بدهد.

عوارض بالقوه جراحی ژنیوپلاستی

این جراحی مانند هر عمل جراحی دیگری همچون جراحی بینی و یا بلفاروپلاستی، برخی از عوارض احتمالی وجود دارد که ممکن است بعد از عمل ژنیوپلاستی برای شما به وجود بیاید.

بی حسی: ممکن است در لب پایین خود احساس گزگز یا بی حسی داشته باشید. این امر پس از جراحی ژنیوپلاستی مرسوم و رایج است. با این حال، در برخی موارد، این احساس می تواند تا ماه ها ادامه پیدا کند. اگر عوارض طولانی مدتی را تجربه کردید، حتما در این مورد با پزشک خود صحبت کنید.

خون ریزی: شما باید منتظر کمی خونریزی از محل برش در شب اول جراحی خود باشید. بعید است که خونریزی زیادی داشته باشید. هر خونریزی که دارید نباید بیش از 10 دقیقه طول بکشد.

عفونت: این امر، غیر معمول است، اما در موارد نادری ممکن است عفونت رخ دهد. ممکن است در محل برش خود دچار عفونت شوید، به خصوص اگر در طول فرآیند بهبودی و نقاهت، ناحیه جراحی شده را استریل و ضدعفونی نکرده باشید.

سایر عوارض جانبی جراحی ژنیوپلاستی عبارتند از:

  • ناامیدی از نتیجه جراحی
  • آسیب به رگهای عصبی
  • آسیب به ریشه دندان

اگر این عوارض را تجربه کردید، باید بلافاصله به پزشک خود مراجعه کنید.

بهترین جراح پروتز چانه

جراح زیبایی چانه، جراحی می‌باشد که باید به تمامی نکات جراحی چانه تسلط کامل و کافی داشته باشد و از روش‌های ترکیبی در کنار جراحی برای ایجاد چانه خوش فرم در بیماران استفاده کند، جراح متخصص با تجربه باید اصلاح چانه در مورد بزرگی و یا کوچکی آن را به گونه‌ای انجام دهد که بین چانه و کل صورت تعادل برقرار شود .همانطور که پیشتر اشاره شد جراحی چانه شامل قرار دادن پیوند در اطراف استخوان چانه در بیمار برای افزایش اندازه و شکل چانه و رسیدن به تعادل طبیعی تر  و جذاب تر شدن چهره می باشد و از حساسیت بالایی برخوردار است بنابراین باید به بهترین جراح چانه مراجعه کنید تا خطرات و عوارض این جراحی را تا حد بسیار بالایی کاهش دهید.

دکتر کیانا کیا

دکتر کیانا کیا

متخصص گوش و حلق و بینی و جراح سر و گردن جراح پلاستیک صورت و بینی فارغ التحصیل دکتری عمومی پزشکی از دانشگاه شهید بهشتی و دارای بورد تخصصی از دانشگاه شهید بهشتی می باشند. دکتر کیانا کیا دارای چندین سال سابقه موفق در زمینه جراحی بینی، صورت و پلاستیک می باشد و همچنین عضو کلینیک فوق تخصصی سینا در آلمان و ایران است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *