۶ دقیقه
پیوند غضروف به بینی

پیوند غضروف به بینی در عمل بینی شرقی

آنچه می خوانید...

در رابطه با پیوند غضروف به بینی چه می دانید؟ آیا در همه جراحی های بینی پیوند غضروف لازم است؟ جراحی زیبایی بینی با پیوند غضروف برای بینی هایی که نیاز است، تقویت می شود. در گذشته گفته می شد جراحی بینی گوشتی برگشت پذیر است. اما امروزه با تکنیک های تقویت بینی در حین جراحی، عمل برگشت پذیر نبوده و رعایت پس از جراحی نیز افزایش یافته است. پیوند غضروف به بینی یک عمل جراحی جدا نیست و در حین رینوپلاستی انجام می شود. اگر می خواهید در اینباره اطلاعات جامعی کسب کنید، و یا نام گرافت در جراحی بینی به گوشتان خورده است، در ادامه این مقاله با ما همراه باشید.

گرافت در جراحی بینی

گرافت در جراحی زیبایی بینی برای تقویت بافت بینی استفاده می شود. همچنین به برداشت بافت پیوندی برای مستحکم سازی بینی گفته می شود که انواع مختلفی دارد. از جمله آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • اتوگرافت
  • هتروگرافت
  • زنوگرافت
  • هوموگرافت

این بافت ممکن است از دیگر بخش های بدن خود فرد، بافت حیوانی، پروتز مصنوعی و یا بافت مورد استفاده از فرد دیگر استفاده می شود. از این گرافت ها برای شکل دادن به بخش نوک بینی استفاده می شود.

جراحی بینی شرقی

عمل بینی آسیای شرقی

عمل بینی شرقی مناسب کسانی است که فرم بینی آن ها متنفاوت است. این جراحی بیشتر برای کسانی انجام می شود که دارای نوک بینی پهن و با پره های بزرگ تر هستند. بینی کسانی که در شرق اسیا زندگی می کنند، رشد کافی نکره است. به همین دلیل از این عمل برای اصلاح بینی از پیوند غضروف به بینی استفاه می شود.

مزایای پیوند غضروف به بینی

یکی از مزایای استفاده از این کار به غیر از تقویت بخش های مختلف بینی، این است که این غضروف از بخش های مختلف بدن خود فرد برداشه می شود. بنابراین واکنش های آلرژیک بدن نسبت به آن وجود ندارد. البته برای این کار می توان از غضروف های مصنوعی هم استفاده کرد. این کار معمولا در عمل بینی شرقی و عمل بینی گوشتی انجام می شود. همچنین کسانی که بینی غضروفی دارند، کانیدید مناسبی برای این کار نیستند.

افتادگی نوک بینی بعد از عمل جراحی

شاید این اصلاح را زیاد شنیده باشید. افتادگی نوک بینی بعد از جراحی خیلی از متقضایان رینوپلاستی را مجبور به جراحی های ترمیمی بینی می کند. البته که پس از سال ها به دلیل رشد، ممکن است این اتفاقصورت بگیرد. اما علم پزشکی با تقویت غضروف بینی موجب می شود نتیجه رینوپلاستی تا مددت بیشتری باقی بماند. البته کوچک کردن بینی با جراحی یک روش دائمی است و تحت هیچ عنوان بینی به همان اندازه قبل باز نمی گردد.

از کجا می توان تشخیص داد تزریق غضروف به بینی ضروری است؟

با توجه به برخی از ویژگی های ظاهری بینی شاید خودتان هم بتوانید این مورد را تخمین بزنید. اما برای اصلاح برخی از مشکلات مادرزادی در بینی و همچنین آسیبات و صدمات وارده به در تصادفات که معمولا زیاد است، از این روش استفاده می کنند. همچنین پیوند غضروف به بینی در جراحی های ترمیمی بینی کاربرد دارد.

در برخی موارد نیز که انحراف بینی زیاد باشد و یا در فرد مشکلات تنفسی ایجاد شده باشد، برای اصلاح این موارد از پیوند غضروف استفاد می کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه بهتر است در جلسه مشاوره فبل از عمل حضور پیدا کرده و اطلاعات لازم را از پزشک متخصص دریافت کنید.

پیوند غضروف برای اصلاح انحراف بینی

غضروف از کدام بخش بدن برداشته می شود؟

بخش خود بینی، دنده ها و همچنین گوش استفاده می شود. در برخی موارد هم ممکن است از غضروف های مصنوعی برای تقویت بینی استفاده شود. هر کدام مزایا و معایب خاص خود را دارند. در جلسات قبل از رینوپلاستی، بهترین جراح بینی در تهران با معاینه بینی شما به اطلاعات لازم در اینباره دست پیدا می کند.

معایب پیوند غضروف به بینی چیست؟

در برخی موارد این غضروف جذب بینی می شود. همچنین امکان جابه جایی غضروف پیوندی در بینی وجود دارد. اما آیا به دلیل وجود این احمالات از این روش در رینوپلاستی استفاده نمی شود؟ بهترین جراح بینی در تهران با رعایت اصول در صورت نیاز این کار را برای شما انجام می دهد.

آیا جراحی زیبایی بینی بدون پی.ند غضروف هم موفقیت آمیز است؟

با مراحل و درمان هایی که در بالا توضیح دادیم، شاید این سوء تفاهم ایجاد شود که جراحی زیبایی بینی بدون تزریق غضروف امکان پذیر نیست. در صورتی که اینگونه نیست. جراحی زیبایی بینی بدون پیوند غضروف هم می تواند موفقیت آمیز باشد. به عنوان مثال برخی از بینی های استخوانی که غضروف کافی با استحکام مناسب دارند، نیاز به انجام این کار وجود ندارد.  

سخن آخر

جراحی زیبایی بینی ممکن است با کمک گرافت بینی انجام شود. استفاده از گرافت به معنای تزریق بافت غضروفی به بخش نوک بینی برای بازسازی آن است. با اینکه اینکار بییشتر در جراحی های ترمیمی بینی استفاده می شود، اما در مواردی در رینو پلاستی، علی الخصوص جراحی بینی شرقی لازم است تزریق غضروف از بخش های مختلف بینی استفاده شود.

سوالات متداول

دکتر کیانا کیا

دکتر کیانا کیا

متخصص گوش و حلق و بینی و جراح سر و گردن جراح پلاستیک صورت و بینی فارغ التحصیل دکتری عمومی پزشکی از دانشگاه شهید بهشتی و دارای بورد تخصصی از دانشگاه شهید بهشتی می باشند. دکتر کیانا کیا دارای چندین سال سابقه موفق در زمینه جراحی بینی، صورت و پلاستیک می باشد و همچنین عضو کلینیک فوق تخصصی سینا در آلمان و ایران است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *