۶ دقیقه
کنترل عوارض حرف زدن بعد از عمل بینی

عوارض حرف زدن بعد از عمل بینی چیست؟

آنچه می خوانید...

عوارض حرف زدن بعد از عمل بینی یکی از پرسش‌هایی است که ذهن کسانی که قصد دارند عمل بینی انجام دهند را درگیر می‌کند. بسیاری از افراد دنبال پاسخ آن هستند که آیا بعد از انجام جراحی حرف زدن می‌تواند بر روی بینی عوارضی داشته باشد یا نه؟ اکثر جراحان و پزشکان توصیه می‌کنند برای این‌که بینی به حالت خوب فرم بگیرد و عوارض بعد از عمل بینی را به همراه نداشته باشد بهتر است که بینی به‌ صورت بی‌حرکت باقی بماند. به‌ عنوان یک مثال بهتر می‌توان بیان کرد بهتر است که قبل‌ از انجام عمل بخندید یا حرف بزنید و دست خود را بر روی بینی قرار دهید. آیا بهترین موقعیت قرار گیری سر بعد جراحی را می دانید؟ برای اطلاع از این موضوع در ادامه مقاله با ما همراه باشید.

شایع ترین عوارض ناشی از حرف زدن بعد از عمل بینی

باید گفت که عمل زیبایی بینی دارای عوارضی مثل تورم، بی‌حس و کبودی را به‌ دنبال خواهد داشت. در صورتی‌که دهان در اثر حرف زدن بسیار باز شود مثلاً خندیدن و گریه کردن این حرکات باعث می‌شود که حرکت بینی بیشتر شود. حرکت دادن بینی به‌ خصوص در ساعت‌ها و روزهایی که عمل جراحی تازه صورت‌ گرفته است ممکن است باعث ایجاد درد و افزایش تورم و ایجاد عوارض حرف زدن بعد از عمل بینی شود. به‌ دنبال حرف زدن یا خندیدن خواهید دید که بینی شروع به حرکت می‌کند‌. بنابراین توصیه می‌شود که از انجام دادن کارهایی که باعث ایجاد حرکات ناخواسته بعد از عمل بینی شود پرهیز کرد.

شایع ترین عوارض حرف زدن بعد از عمل بینی

البته نقش جراح بینی می‌تواند در نتیجه به‌ دست‌ آمده بسیار تأثیر گذار باشد برای این‌که بتواند دکتری انتخاب کرد که بتواند عمل جراحی بینی را انجام دهد که هیچ‌ گونه دردی احساس نشود و همچنین نتیجه به‌ دست‌ آمده مطلوب باشد بهتر است قبل‌ از جراحی نسبت‌ به پزشک و متخصص اطلاعات لازم را بدست آورد و از نمونه عمل‌های انجام شده را مشاهده کرد. یکی از بهترین دکترهایی که در زمینه عمل جراحی بینی می‌تواند به افراد کمک کند دکتر کیانا کیا می‌باشد که تاکنون عمل‌هایی که انجام داده موفقیت‌ آمیز بودند و هیچ‌ گونه عوارض حرف زدن بعد از عمل بینی برای افراد به وجود نیامده است.

محدودیت‌های لازم جهت جلوگیری از عوارض حرف زدن بعد از عمل بینی

بسیاری از جراحان و پزشکان بر این باور هستند که حرف زدن بعد از جراحی بینی محدودیت چندانی ندارد. اما در این‌ حال برخی از پزشکان توصیه می‌کنند که در روزهای اول علی‌ الخصوص در چهل و هشت ساعت بعد از عمل تا چند هفته بعد از عمل بهتر است که بیماران کم‌تر صحبت بکنند یا بخندند تا از این طریق بتوان بهبودی خود را با سرعت بالا انجام داد.

بهترین کاری که می‌توان برای از بین بردن کبودی بعد از عمل بینی و همچنین تورم انجام داد این است که بینی در حالت عمودی قرار بگیرد. همچنین بهتر است که لب فوقانی به‌ صورت ثابت نگه‌ داشته شود . این کار باعث می‌شود که بینی کم‌تر شروع به حرکت کند در روزهای اول درصورتی‌که بینی زیاد حرکت کند می‌تواند منجر به افتادگی شود. بنابراین در صورتی‌که در اثر خندیدن یا حرف زدن دهان بسیار باز و بسته شود و احساس درد در قسمت عمل شده کرد بهتر است که از انجام کارهای زیر پرهیز کرد. از این‌رو اگر مشکل چندانی نداشت پیشنهاد می‌شود که با پزشک متخصص خود صحبت کرد تا توصیه‌های لازم جهت جلوگیری از عوارض حرف زدن بعد از عمل بینی را توصیه کند. یکی از بهترین پزشکانی که در زمینه فوق می‌تواند کمک شایانی به افراد کند دکتر کیانا کیا می‌باشد که در زمینه فوق اقدام به عمل جراحی می‌کند.

حرف زدن بعد از عمل بینی

کنترل عوارض حرف زدن بعد از عمل بینی

عوارض حرف زدن بعد از عمل بینی را می‌توان با موارد زیر کنترل کرد این موارد عبارت است از:

  • بهتر است که بعد از انجام عمل تا چند ساعت از صحبت کردن پرهیز کرد و همچنین لبخند نزد.
  • پزشکان توصیه می‌کنند در روزهای ابتدایی عمل باید با صدای خفیف شروع به صحبت کرد.
  • بهتر است که تا چند هفته از صحبت کردن و خندیدن با صدای بلند پرهیز کرد.
  • باید توجه کرد که هنگام صحبت کردن لب‌ها و فک زیاد کشیده نشود زیرا منجر به کشیده شدن بینی می‌شود.
  • باید از کشیدن نفس‌های عمیق و باد کردن بینی پرهیز کرد.
  • هر چقدر مدت زمان بیشتری از عمل بینی گذشته باشد ترمیم و بهبودی به‌ صورت کامل انجام می‌گیرد و به‌ راحتی می‌تواند صحبت کرد یا خندید.

لازم است تا زمان جوش خوردن استخوان بینی بعد از جراحی مراقبت ها را رعایت کنید.

عواقب حرف ردن بعد از عمل بینی چیست؟

در حالت کلی عمل زیبایی که بر روی بینی انجام گرفته است باعث ایجاد تغییرات بسیار زیاد در ساختار بینی می‌شود. این تغییرات در برگیرنده برش‌های متعدد در پوست و غضروف‌ها می‌باشد همچنین می‌تواند باعث تغییرات در فرم استخوان تیغه بینی شود. یکی از عوارض طبیعی که ممکن است بعد از عمل بینی در اثر صحبت کردن رخ دهد درد می‌باشد. بنابراین بسیار طبیعی می‌باشد که بعد از کاهش داروی بیهوشی درد در بینی فرد ظاهر شود. البته این دردها را می‌توان با داروی مسکن کنترل کرد. اما ایجاد فشار و حرکت دادن بینی می‌تواند باعث ایجاد درد و ناراحتی بسیاری در افراد شود. از این‌رو لازم است تا زمانی‌که بهبود کامل رخ دهد از حرف زدن بلند و زیاد خودداری به عمل آورد تا دچار عوارض حرف زدن بعد از عمل بینی نشد.

صدایتان تغییر می کند

تغییر صدا و تو دماغی صحبت کردن یکی دیگر از عوارض حرف زدن بعد از عمل بینی برای فرد می‌باشد. تغییر صدا بعد از عمل بینی از عوارض طبیعی است که این عوارض حالت کوتاه‌ مدت دارد البته تغییر صدا در برخی افراد ممکن است احساس نشود. در برخی از افراد ممکن است که تغییر صدا در مدت زمان دو ماه به طول بیانجامد به‌ همین دلیل ساعات اولیه بعد از عمل بینی بسیار حیاتی و مهم است که می‌تواند در نتیجه عمل نقش حساس داشته باشد. به‌ همین دلیل بهتر است که در این ساعات از حرف زدن بلند پرهیز کرد.

جمع‌بندی

عمل جراحی بینی یک عمل تهاجمی به بافت بینی می‌باشد از این‌رو نیاز است که بدن برای‌ این‌که بتواند بینی را بازسازی کند مدت‌ زمان کوتاهی زمان نیاز داشته باشد در این مدت‌ زمان باید به‌ خوبی مراقبت های بعد از عمل بینی را رعایت کنید و از هر گونه فشار و ضربه به آن جلوگیری کرد. عواملی مثل حرف زدن و خندیدن می‌تواند باعث شود که مدت زمان درمان طول بکشد و همچنین عوارض حرف زدن بعد از عمل بینی را در پی داشته باشد. خندیدن و حرف زدن در ساعات اولیه روزهای اول ممکن است باعث ایجاد درد و عوارض دیگر از جمله تغییر شکل بینی شود. به‌ همین دلیل بهتر است در ساعات اولیه بعد از عمل از حرف زدن و خندیدن با صدای بلند پرهیز کرده و تا چند روز با احتیاط و آرامی صحبت کرد.

دکتر کیانا کیا

دکتر کیانا کیا

متخصص گوش و حلق و بینی و جراح سر و گردن جراح پلاستیک صورت و بینی فارغ التحصیل دکتری عمومی پزشکی از دانشگاه شهید بهشتی و دارای بورد تخصصی از دانشگاه شهید بهشتی می باشند. دکتر کیانا کیا دارای چندین سال سابقه موفق در زمینه جراحی بینی، صورت و پلاستیک می باشد و همچنین عضو کلینیک فوق تخصصی سینا در آلمان و ایران است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *