۶ دقیقه
علل و درمان گرفتگی بینی بعد از جراحی

علت سخت نفس کشیدن از بینی بعد جراحی

آنچه می خوانید...

در صورتی که شما نیز یکی از افرادی هستید که به تازگی عمل بینی را انجام داده‌اید، ممکن است با عباراتی مانند بعد از عمل بینی نمی‌توانم نفس بکشم، آشنایی داشته باشید! از گذشته تا به امروز جراحی بینی به عنوان یک عمل زیبایی مورد استقبال بسیاری از افراد قرار گرفته است. خوشبختانه در صورتی که پزشک جراح شما مهارت بالایی داشته باشد، سناریو سخت نفس کشیدن از بینی به ندرت اتفاق خواهد افتاد. با این حال با توجه به سال‌ها تجربه دکتر کیانا کیا، سخت نفس کشیدن از بینی ممکن است بلافاصله بعد از جراحی و یا چندین سال بعد خود را بروز دهد.

تشخیص درست و پی بردن به علت سخت نفس کشیدن از بینی می‌تواند یک مشکل بسیار دشوار تلقی شود. خوشبختانه تا به امروز پزشکان درک بهتر در کنار تکنیک‌های به روز دنیا را برای جراحی بینی استفاده می‌کنند؛ این امر باعث می‌شود که مشکلات تنفسی به کمترین حد خود برسد. در ادامه با دکتر کیانا کیا شما را با علت سخت نفس کشیدن از بینی بیشتر آشنا خواهیم کرد.

گرفتگی بینی بعد از جراحی

مشکلات تنفسی بعد از عمل بینی کدام‌اند؟

جراحی زیبایی بینی تنها یک عمل زیبایی نمی‌باشد، این عمل می‌تواند تنفس شما را نیز بهبود ببخشد. در مواردی که متقاضیان عمل بینی برای جراحی به سراغ پزشک متخصص و با تجربه‌ای مانند دکتر کیانا کیا می‌روند، مشکلات تنفسی بعد از عمل بینی به صورت موقتی خواهد بود. در حالت کلی بعد از عمل بینی مشکلات زیر را تجربه خواهید کرد:

گرفتگی بینی

همان طور که تمامی متقاضیان می‌دانند، بعد از عمل بینی، بینی دچار تورم خواهد شد. این تورم هم در قسمت خارجی و هم در قسمت داخلی خود را نمایان می‌کند. این ورم در قسمت داخلی بینی، فضای طبیعی در دسترس برای تنفس را محدود خواهد کرد. این امر یکی از علت سخت نفس کشیدن از بینی می‌باشد. در صورتی که شما برای جراحی خود به سراغ متخصص بروید، بهتر است نگران این مشکل نباشید! زیرا حداکثر بعد از 1 ماه این وضعیت از بین خواهد رفت.

تنگی نفس

تنگی نفس نیز در بسیاری از افراد بعد از عمل بینی دیده شده است؛ این امر نیز موقتی خواهد بود. علت سخت نفس کشیدن از بینی وجود لخته‌های خون، تورم بافت ای داخلی بینی، التهاب مخاط بینی و یا جراحی غیر حرفه‌ای است. تمامی مواردی که گفته شد، معمولاً موقتی خواهند داد به جز مورد آخر. موارد موقتی بعد از 2 الی 3 هفته به صورت کامل از بین خواهند رفت.

مشکل تنفسی بعد از عمل بینی تا کی ادامه دارد؟

با توجه به گفته‌های دکتر کیانا کیا، مشکلات تنفسی برای متقاضیانی که به تازگی عمل بنی انجام داده‌اند با توجه به نوع و شدت آن می‌تواند بین 3 هفته و یا بیشتر ماندگاری داشته باشد. به عنوان مثال مشکلاتی مانند سوت کشیدن بینی، گرفتگی بینی، آبریزش بینی و تنفس نامطلوب بعد از گذشت 3 هفته الی 1 ماه در صورتی که مشکل ساختاری در بینی بروز نکرده باشد از بین خواهند رفت.

علت سخت نفس کشیدن از بینی را می‌توان تغییر در ساختار بینی اشاره کرد. در صورتی که ساختار بینی توسط پزشک جراح بی تجربه آسیب دیده باشد شما درگیر عوارض جراحی زیبایی بینی می شوید. به عنوان مثال رفتن غضروف بینی، سوراخ شدن سپتوم یا همان تیغه بینی، کج بودن پل بینی و… عوارض به صورت مادام‌العمر خواهد بود. در نتیجه در صورتی که شما نگران عوارض تنفسی خود بعد از عمل بینی هستید، بهتر است وقت زیادی را در خصوص انتخاب بهترین جراح بینی زیبایی و یا ترمیم اختصاص دهید. در این راه به هیچ عنوان ریسک نکنید.

علت سخت نفس کشیدن از بینی

ممکن است مشکلات تنفسی بعد از عمل بینی شما را نگران کرده باشد؛ این امر باعث می‌شود علی رغم آن که شما به این جراحی نیاز دارید؛ اما به هیچ گونه اقدامی را در خصوص آن انجام نداده باشید. به صورت کلی می‌توان علت سخت نفس کشیدن از بینی را به صورت زیر اشاره کرد:

  • تشکیل لخته‌های خون و ترشحات در داخل مجاری بینی
  • ورم در ناحیه بینی که هم زمان با کاهش تورم، مشکلات تنفسی شما نیز بهبود پیدا خواهد کرد
  • در برخی موارد پزشک تیغه میانی بینی را کاملاً تراشیده و صاف می‌کند. ین موضوع باعث گرفتگی مجاری و بروز مشکلات تنفسی می‌شود
  • افرادی که به دنبال عمل بینی عروسکی هستند، مشکلات تنفسی بیشتری را تجربه می‌کنند
  • بروز حساسیت نسبت به مواد بیهوشی، چسبندگی بافت‌های داخلی بینی، تشکیل اسکار در داخل بینی در جریان جراحی و…
انسداد راه تنفسی بعد از عمل بینی
گرفتگی بینی بعد از جراحی
عوارض مسدود شدن نفس در جراحی بینی

درمان و علت سخت نفس کشیدن از بینی چگونه است؟

علت سخت نفس کشیدن از بینی هر چه که باشد، بهتر است مشکل را به پزشک خود اطلاع دهید تا با بررسی‌های لازمه بهترین راهکار را برای درمان به شما ارائه دهد. در ادامه علت سخت نفس کشیدن از بینی و راه درمان برای هر یک از دلایل را برای شما بیان کرده‌ایم:

  • در صورتی که علت سخت نفس کشیدن از بینی شما آلرژی باشد، پزشک برای شما آنتی آلرژی را تجویز خواهد کرد که باعث رفع تنگی نفس می‌شود.
  • وجود اختلالاتی اعم از پولیپ بینی، مشکلات سینوسی و ریوی نیز می‌توانند علت سخت نفس کشیدن از بینی باشند که بعد از درمان توسط پزشک از بین خواهند رفت.
  • در صورتی که علت سخت نفس کشیدن از بینی مخاط و یا لخته خون باشد، با استفاده از سرم‌های شستشویی که توسط جراح برای شما تجویز شده است می‌توانید مشکل را به سرعت حل کنید.
  • به این نکته توجه داشته باشید در صورتی که در حین عمل بینی مشکلات خاصی اعم از سوراخ شدن سپتوم و یا همان تیغه بینی، خون ریزی‌های غیر طبیعی و یا بروز انحراف در تیغه بینی رخ دهد قضیه به صورت کامل فرق خواهد داشت. در صورتی که علت سخت نفس کشیدن از بینی حاد باشد متقاضی نیازمند به عمل ترمیم بینی خواهد بود.

✔️ عوارض حرف زدن بعد از عمل بینی

مراقبت از خود برای کاهش مشکلات تنفسی بعد از عمل بینی

بدون شک یکی از عواملی که می‌تواند بر روی شدت مشکلات تنفسی نقش بسزایی داشته باشد، نحوه مراقبت متقاضی در دوره نقاهت می‌باشد. بهتر است در این دوران تمامی توصیه‌هایی که جراح به شما کرده است را جدی بگیرید. این امر باعث می‌شود که عوارض مختلف اعم از تورم زودتر برطرف شوند، علاوه بر این موضوع دیگر دچار مشکلاتی مانند عفونت و تشکیل اسکار نیز نخواهید شد.

در نتیجه دوران نقاهت شما به شدت کاهش خواهد داشت. علت سخت نفس کشیدن از بینی هر چه که باشد در صورت رعایت کردن موارد ضروری زودتر برطرف خواهند شد. در بسیاری از موارد دکتر کیانا کیا مشاهده کرده است که بسیاری از مشکلات تنفسی به دلیل بی توجهی و یا عدم مراقبت متقاضی در دوران نقاهت به وجود می‌آید. در نتیجه به شما توصیه می‌کنیم که تمامی نکات پزشک خود را جدی بگیرید و آن‌ها را پشت گوش نیندازید. با عمل به آن‌ها به بهبود خود کمک شایانی خواهید کرد.

دکتر کیانا کیا

دکتر کیانا کیا

متخصص گوش و حلق و بینی و جراح سر و گردن جراح پلاستیک صورت و بینی فارغ التحصیل دکتری عمومی پزشکی از دانشگاه شهید بهشتی و دارای بورد تخصصی از دانشگاه شهید بهشتی می باشند. دکتر کیانا کیا دارای چندین سال سابقه موفق در زمینه جراحی بینی، صورت و پلاستیک می باشد و همچنین عضو کلینیک فوق تخصصی سینا در آلمان و ایران است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *