۶ دقیقه
شستشوی بینی پس از جراحی

شست و شوی بینی بعد از جراحی

آنچه می خوانید...

شستشوی بینی بعد از عمل با سرم شست و شو انجام می شود. شستن بینی بعد از جراحی یکی از مهم ترین اقدامات پس از رینوپلاستی است. چند روز پس از جراحی باید شست و شوی بینی با سرم انجام شود؟ چگونه بینی را با سرنگ بشوییم دهیم که بینی آسیب نبیند؟ فواید این کار چیست؟ تمیز نگه داشتن بینی یکی از مراقبت های پس از عمل بینی است. در ادامه مقاله با ما همراه باشید تا در ارتباط با این مورد ببیشتر بدانید.

شست و شووی بینی با سرنگ 10 سی سی و همینطور سرم شست و شوی 9% (محلول نرمال سالین) استفاده کنید. همچنین به جای سرنگ می توانید از پوآرهای بینی یا سایر لوازم موجود برای این کار استفاده کنید.

نحوه شست و شوی بینی بعد از جراحی

شست و شوی بینی پس از جراحی یکی از اقدامات لازم است. این کار باید به آرامی انجام شود تا آسیبی به بافت بینی وارد نشود. این کار تنها در جراحی های زیبایی بینی انجام نمی شود. بلکه در جراحی های نظیر آندوسکوپی سینوس که به روش بسته انجام می شود، شروع شست و شو یک هفته پس از جراحی الزامی است. قبل از شست و شوی بینی وسیله که با آن بینی خود را شست و شو می دهید را بشویید و خشک کنید.

وسایل مختلفی برای این کار در داروخانه های یافت می شود. استفاده از سرنگ یکی از آسان ترین روش های شستشوی بینی است برای استفاده با سرنگ بدون سوزن مراحل زیر را دنبال کنید:

 • سرنگ بینی را از محلول سرم شست و شو پر کنید.
 • سرنگ را زیر یکی از سوراخ های بینی قرار دهید. دقت کنید سرنگ را به هیج عنوان داخل بینی فرو نبرید
 • محلول را به آرامی وارد سوراخ های بینی کنید برای این کار لازم است پیستون سرنگ را به آرامی با بالا فشار دهید
 • برای سمت دیگر همین کار را تکرار کنید
 • پس از شست و شو دوباره سرنگ را تمیز کرده و خشک کنید

شست و شوی بینی از چه زمان آغا می شود؟

پس از جراحی بینی به احتمال زیاد در بینی شما از اسلینت بینی یا تامپون بینی استفاده می شود. بنابراین تا آن زمان شما نمی توانید بینی خود را شست و شو دهید. لازمه انجام این کار پس از برداشتن اسپلینت بینی و معمولا سه هفته پس از جراح آغاز می شود. البته در روز های اول می توانید بینی خود را تمیز نگه دارید. این مراقبت تا مدت ها بعد باید ادامه پیدا کند. چرا که برخی از عوارض جراحی بینی نظیر تورم بینی و یا چسبندگی پوست بینی ممکن است تا مدت ها بعد ادامه دار باشد. 

نباید های شستن بیپس از رینوپلاستی

 • انجام این کار نباید به قدری محکم باشد که ماده شست و شو وارد حلق فرد شود.
 • این شستشو نباید به مجرای داخلی بینی پس از جراحی آسیب وارد کند
 • پس از شستشو بینی برای خارج کردن محلول به هیچ عنوان فین نکنید
 • از وارد کردن فشار و ضربه به بخش بیرونی بینی پرهیز کنید
 • از وارد کردن دستمال کاغذی و شی خارجی به داخل بینی پرهیز کنید
 • در صورت بروز عطسه برای جلویگری از آسیب به مجرای بینی حتما با دهان باز عطسه کنید
شستن بینی پس از رینوپلاستی

مراقبت های پی از جراحی بینی باید حداقل تا 60 روز ادامه یابد. چرا که در صورت عدم توجه ممکن است به بینی آسیب رسیده و رگ های خونی مجرای بینی پاره شود. می توانید پس از شستشوی برای جلوگیری از خشکی آن از اسپری بینی تجویز شده استفاده کنید.

فواید شست و شوی بینی پس از جراحی

این کار از بسته شدن مجراهای بینی با لخته های خون حاصل از بعد عمل جلوگیری می کند. بنابراین تنفس از طریق بینی پس از جراحی آسان تر می شود. در جراحی هایی که از تامپون بینی استفاده می شود، بلافاصله پس از برداشت تامپون شست و شو آغاز می شود. از دیگر فواید این کار می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • جلوگیری از عفونت با تمیز نگه داشتن مجرای بینی
 • رفع هر گونه گرفتگی در بینی
 • جلوگیری از ایجاد بوی نامطبوع دهان
 • کاهش احتمال خونریزی مجدد در مجرای بینی

پس از شست و شوی بینی در روز های اول ممکن است لخته های خون و خوانابه از بینی خارج شود. اما در صورت خونریزی شدید، حتما به پزشک خود اطلاع دهید.

شست و شوی بینی پس از جراحی با سرم

شستن پوست بینی در مراقبت های بعد جراحی زیبایی

ممکن است در داروی های پس از جراحی زیبایی بینی، برای جلوگیری از خشک شدن بینی پزشک استفاده از اسپری بینی را تجویز کند. همچنین استفاده از برخی پماد ها ممکن است برای جای بهبود اسکار بینی پیشنهاد شود. برای پماد زدن به بینی نکات زیر را رعایت کنید:

 • استفاده از پماد ها و لوازم مراقبتی زمانی انجام می شود که پزشک آن را تجویز کرده باشد.
 • در صورت استفاده از لوازم مراقبتی پس از برداشتن اسپلینت بینی حتما پزشک را درجریان بگذارید
 • هنگام استفاده از پماد بر روی بینی ابتدا پوست بینی را با استفاده از آب و یا آب نمک رقیق شده تمیز کنید. این کار را با سرم شست و شو نیز می توانید انجام دهید 
 • در هنگام تمیز کردن پوست بینی تحت هیج عنوان به آن فشاری وارد نکنید
 • پس از آن می توانید از کرم و پماد بر روی سطح بینی استفاده کنید
 • مطمئن شوید تنها یک لایه پماد بر روی بینی شما قرار گرفته است

پوست بینی نباید به هیچ عنوان چرب و کثیف باشد. برای بهبود سریع تر حتی در صورت عدم استفاده از محصولات مراقبتی و یا پماد ها پوست بینی را تمیز نگه دارید.

سخن آخر

شست و شوی بینی پس از جراحی یکی از اقدامات لازم پی از جراحی زیبایی بینی است. این کار تقریبا از هفته سوم آغاز شده و حداقل تا سه ماه پس از جراحی ادامه می یابد. از سرم سدیم کلراید با استفاده از ابزار لازم برای این کار نظیر سرنگ بدون سوزن، برای این کار استفاده می شود. در هنگام تمیز کردن هیچگونه فشار نباید به مجرای بینی وارد شود. بنابراین این کار باید به آرامی انجام شود. باید ها و نباید های استفاده از این روش در مقاله به طور مفصل شرح داده شد.

سوالات متداول

دکتر کیانا کیا

دکتر کیانا کیا

متخصص گوش و حلق و بینی و جراح سر و گردن جراح پلاستیک صورت و بینی فارغ التحصیل دکتری عمومی پزشکی از دانشگاه شهید بهشتی و دارای بورد تخصصی از دانشگاه شهید بهشتی می باشند. دکتر کیانا کیا دارای چندین سال سابقه موفق در زمینه جراحی بینی، صورت و پلاستیک می باشد و همچنین عضو کلینیک فوق تخصصی سینا در آلمان و ایران است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *