۵ دقیقه
دوران نقاهت هفته به هفته بعد از جراحی

دوران نقاهت بعد از عمل بینی

آنچه می خوانید...

دوران نقاهت بعد از عمل بینی چگونه است؟ خیلی از کسانی که کاندید انجام جراحی زیبایی بینی هستند مایلند بدانند بعد از جراحی زیبایی بینی در دوران نقاهت چه علائمی را تجربه می کنند؟ آیا با مراقبت های بعد از جراحی زیبایی بینی آشنایی دارید؟ در این مقاله قصد داریم به دوران نقاهت بعد از جراحی زیبایی بینی به صورت هفته به هفته اشاره کنیم. در این مقاله از سایت دکتر کیانا کیا با ما همراه باشید.

دوران نقاهت بعد از عمل بینی چگونه است؟

دوران نقاهت بعد از عمل بینی برای هر فرد متفاوت است. اما در این مقاله با بررسی تجربه کسانی که جراحی زیبایی بینی را تجربه کردند، قصد داریم نکاتی که باید بعد از رینوپلاستی بدانید را به شما یاددآور شویم و آن را ببه صورت هفته به هفته بررسی کنیم.

تجربه جراحی زیبایی بینی

هفته اول

هفته اول بعد از جرحی بینی، علی الخصوص در 24 ساعت اول اگر جراحی شما تحت بیهوشی انجام شده است، ممکن است برخی عوارض بیهوشی نظیر حالت تهو و سردرد را تجربه کنید. در این زمان اسپیلنت بینی در بینی شما قرار دارد و پاسنمان های جراحی (اگر به سبک باز جراحی کرده باشید) همچنان وجود دارد.

چه احساسی دارید؟ ممکن است کمی احساس درد و گرفتگی در ناحیه بینی خود داشته باشید که با مصرف مسکن های تجویز شده کنترل می شود. بهتر است در این هفته بیشتر استراحت کنید و از فعالیت های سنگین و سبک خودداری کنید.

هفته دوم

اسپلینت بینی در این هفته از بینی شما خارج می شود. در این هفته نسبت به هفته اول احساس بهتری دارید و به شما گفته می شود که شست و شوی بینی بعد از جراحی زیبایی جدی بگیرید. لازم است سر خود را بالا بگیرید و همچنین به استراحت خود در هفته دوم ادامه دهید. اگر حال شما رو به بهبودی رفت، می توانید بعد از گذشت 10 روز به فعالیت های سبک روزمره خود بازگردید.

هفته سوم

در این هفته حال شما کمی بهتر است. ممکن است پزشک به شما طریقه چسب زدن بعد از جراحی زیبایی بینی را آموزش دهد. لازم است همچنان بینی خود از هر گونه ضربه ناگهانی حفظ کرده و از عبور و مرور در مکان های شلوغ پرهیز کنید. چرا که بینی شما همچنان در حال بازسازی است.

هفته چهارم

در این هفته همچنان مراقبت هایی در مقابل مصرف غذای های میکس شده و کنترل خنده و سرفه وجود دارد اما از شدت آن کاسته می شود. کبودی بعد از جراحی زیبایی بینی در این هفته از بین خواهد رفت. همچنین در همه این هفته ها لازم است با پزشک خود در ارتباط باشید و هرگونه عوارض غیر قابل پیش بینی را با او درمیان بگذارید.

هفته پنجم و ششم

دوران نقاهت بعد از عمل بینی در شش هفته بعد از عمل، غضروف ها و استخوان های بینی شما به طور کامل در سر جای خود قرار خواهد گرفت. در این زمان محدودینت های شما از بین خواهد فت و مراقبت ها بسیار کمتر می شود. بعد از 6 هفته به طور تقریبی می توانید ننتیجه جراحی زیبایی بینی را مشاهده کنید.

بین سه تا شش ماهگی

اغلب ممکن است بعد از جراحی بی حسی در نواحی بینی و حتی در لب بالای خود را تجربه کنید. این عوارض در بازه 3 تا 6 ماه بعد از جراحی بینی برطرف خواهد شد اما ممکن است برخی عوارض نظیر تورم در ناحیه بینی همچنان وجود داشته باشد.

یک سال

باید انتظار داشته باشید که اکثر مراحل بهبودی در این مرحله کامل شود و تقریباً تمام تورم از بین رفته باشد، اما تغییرات ممکن است همچنان ادامه داشته باشد. اگر نیاز به جراحی ترمیمی بعد از عمل بینی داشته باشید، لازم است بعد از یکسال به آن فکر کنید.

دوران نقاهت بعد از جراحی بینی

برای تسریع دوران نقاهت جراحی بینی چه اقداماتی لازم است؟

شاید شما نتوانید مواردی نظیر جوش خوردن استخوان بیی بعد از جراحی را بهبود دهید، اما می توانید در بهبودی سریع تر پوست خود بعد از جراحی موثر باشید. در این خصوص لازم است رژیم غذایی بعد از جراحی زیبایی بینی را رعایت کنید و به توصیه های جراح خود گوش کنید. برخی از این مراقبت ها شامل موارد زیر می شود:

  • دستورالعمل های خاصی در مورد داروهایی که باید بعد از عمل مصرف کنید را بدانید
  • نحوه تمیز کردن پوست اطراف بینی خود را بدانید
  • زمانی که باید برای ویزیت مراجعه کنید را بپرسید
  • استراحت کافی داشته باشید
  • از کممپرس سرد استفاده کنید
  • استرس را از خود دور کنید

سخن آخر

تجربه انجام جراحی زیبایی بینی برای همه مشترک نیست. این مورد بسته به نوع بینی و نوع پوست، تکنیک های به کار رفته در جراحی و مواردی از این قبیل برای هر فرد ممکن است متفات باشد. بنابراین ممکن است برخی از موارد فوق را تجربه نکنند. دوران نقاهت شما می تواند آسان تر از فرد دیگری که جراحی بینی انجام داده باشد و یا بالعکس سخت تر باشد. سعی کنید به همه نکات ذکر شده در دوران نقاهت بعد جراحی بینی عمل کنید تا در آینده با مشکلی رو به رو نشوید.

سوالات متداول

دکتر کیانا کیا

دکتر کیانا کیا

متخصص گوش و حلق و بینی و جراح سر و گردن جراح پلاستیک صورت و بینی فارغ التحصیل دکتری عمومی پزشکی از دانشگاه شهید بهشتی و دارای بورد تخصصی از دانشگاه شهید بهشتی می باشند. دکتر کیانا کیا دارای چندین سال سابقه موفق در زمینه جراحی بینی، صورت و پلاستیک می باشد و همچنین عضو کلینیک فوق تخصصی سینا در آلمان و ایران است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *