۷ دقیقه
جراحی زیبایی گوش

جراحی زیبایی گوش یا اتوپلاستی

آنچه می خوانید...
قبل از جراحی گوش

جراحی زیبایی گوش یا اتوپلاستی یکی از انواع جراحی زیبایی است که برخی از افراد که دارای گوش های بزرگ و نامتقارن هستند، به آن نیاز دارند. باید بدانید که زیبایی گوش‌ها در زیبایی چهره تأثیر به سزایی دارد. بنابراین زمانی که آن‌ها ظاهر مطلوبی ندارند، چهره ما نیز نامتناسب به نظر می‌رسد. اتوپلاستی بهترین راه برای ایجاد تناسب میان گوش‌ها و ظاهر فرد است. در این مقاله هماه ما باشید تا شما را با جراحی اتوپلاستی آشنا سازیم و به سوالات شما در این زمینه پاسخ دهیم.

بعد از جراحی گوش

جراحی اتوپلاستی چیست ؟

اتوپلاستیOtoplasty یا جراحی زیبایی گوش یک نوع عمل زیبایی است که هدف آن تغییر اندازه، فرم و جایگاه گوش ها است. ضمناً اتوپلاستی برای افرادی که در یک حادثه گوش هایشان آسیب دیده است نیز انجام می شود. به طور کلی اتوپلاستی، بمنظور رفع بدشکلی های لاله گوش انجام میشود. در برخی‌ موارد جراحی برای بازسازی نیز انجام میشود. بافت مهم درلاله گوش غضروف است که به آن استحکام میبخشد و روی آن را پوستی نازک می پوشاند. اشکالات این غضروف باعث عمده ناهنجاری های گوش است.

در این جراحی اگر بیرون زدگی و برجستگی، حالت گوش ها را تغییر داده باشد، توسط جراح گوش حلق و بینی غضروف ها بخیه زده می شوند و در نتیجه لاله گوش به سر نزدیک تر و صاف تر می گردد. در صورتی که سایز گوش ها بزرگتر از حد نرمال و یا محل قرار گیری آنها در وضعیت نامتقارنی باشد به کمک عمل پلاستیک گوش و یا سایر عمل های جراحی به اندازه متناسب و متقارن نسبت به هم اصلاح می شوند.

چه کسانی کاندیدای مناسبی برای جراحی گوش می باشند ؟

بیشترین افرادی که به انجام اتوپلاستی یا جراحی زیبایی گوش تمایل دارند، دارای مشکلات زیر می باشند:

 • نقص های مادرزادی
 • اندازه گوش ها نسبت به سر بزرگ تر است.
 • لبه گوش‌ها با فاصله زیادی از سر قرار گرفته است.
 • فرد از جراحی زیبایی گوش خود ناراضی است و تمایل به جراحی مجدد اتوپلاستی دارد.
 • گوش فرد کوچک و به اندازه کافی رشد نکرده است.
 • تو رفتگی و شکاف در لاله گوش وجود دارد.
 • تاشدگی گوش غیرعادی که باعث ایجاد لبه در گوش فرد می شود.
 • گوش فرد فاقد لاله گوش است.
 • لبه های گوش به سمت جلو شبیه گربه تا شده است
 • گوش شبیه به یک فنجان است و انحنای گوش به سمت داخل است.
 • گوش ها به سمت جلو لوله شده است.
 • بخش بالایی انحنای گوش در داخل سر مخفی شده است.

جراحی اتوپلاستی چگونه انجام می شود ؟

برای انجام جراحی زیبایی گوش، جراح ابتدا برشی در یکی از نواحی پشت گوش یا درون چین های گوش ایجاد می کند و سپس اصلاحات مورد نیاز را ایجاد می کند. یعنی جراح غضروف و پوست های اضافه را برداشته و غضروف باقی مانده در محل اصلی خود جای می دهد و پس از ایجاد تغییرات ، برش ها را بخیه زده می زند ؛ در اکثر مواقع پس از بخیه ، یک باند در دور سر ، بر روی گوش ها بسته می شود که باید تا چند روز بر روی گوش بیماران باقی بماند.

 جراحی گوش ، معمولا به 2 ساعت زمان نیاز دارد و اما این زمان ممکن است طبق ایرادات گوش بیمار تغییر کند .

✅ آیا با جراحی گوش می توان به درمان سرگیجه رسید؟


مراقبت های بعد از جراحی اتوپلاستی

 • بعد از اتوپلاستی از تکان دادن شدید سر و وارد آمدن ضربه به گوش ها خودداری کنید .
 • تا یک هفته بعد از جراحی اتوپلاستی از ورزش های سنگین مثل والیبال و بسکتبال خودداری کنید .
 • یکی از مراقبت های بعد از اتوپلاستی، نحوه خوابیدن بعد از این جراحی است.
 • در این مدت بیمار باید به پشت بخوابد. خوابیدن به پهلو می تواند باعث وارد آمدن فشار به ناحیه درمان، بروز درد، افزایش تورم و کاسته شدن از کیفیت نهایی نتیجه درمان شود.
 • بیمار باید با قرار دادن چند بالش، سر خود را در موقعیت بالاتر از بدن قرار دهد.
 • بیمار بهتر است به حالت لم داده بخوابد.
 • بعد از عمل زیبایی گوش، محل جراحی تا چند روز پانسمان می شود.برای جلوگیری از خیس شدن پانسمان تا چند روز از استخمام بپرهیزید.
 • با استفاده از یک گوش پاک کن، آغشته شده به پراکسید هیدروژن، به آرامی ناحیه درمان را پاک کنید. از فشار آوردن به ناحیه درمان در زمان تمیز کردن گوش خودداری کنید.
 • اگر پس از جراحی با درد گوش مواجه شدید، می توانید از قرص های مسکن مصرف نمائید

علت خارش بعد از جراحی اتوپلاستی چیست؟

بعد از عمل جراحی زیبایی گوش، بیمار اندکی درد و خارش را در ناحیه درمان، تجربه می کند. خارش، یک عارضه جانبی می باشد که در اثر زدن بخیه، اتفاق می افتد. خشک شدن بخیه ها باعث بروز چنین تجربه ای می شود. لمس کردن ناحیه درمان و بخیه ها می تواند نتیجه درمان را تحت تاثیر قرار داده و گاهی باعث بروز عفونت می شود. بنابراین، از لمس کردن ناحیه درمان حداقل به مدت یک هفته بعد از روند جراحی، باید جلوگیری به عمل آورید.

دوران نقاهت بعد از اتوپلاستی چگونه است ؟

بیماران بعد از جراحی زیبایی گوش ، اندکی درد و تورم را تجربه خواهند کرد که تا دو هفته ماندگار خواهد بود. پس از جراحی، یک هدبند در اطراف گوش ها قرار داده می شود. این هدبند باید تمام مدت حتی در زمان خواب، بر روی گوش های شما باشد. پزشک، این هدبند را در طول جلسه معاینه س از بهبودی نسبی بر می دارد.

اهمیت انتخاب بهترین جراح زیبایی گوش

جراحی زیبایی گوش یک روش مفید برای درمان ناهنجاری های مربوط به اندازه و شکل گوش ها ، در کودکان و بزرگسالان است. قبل از انجام جراحی، سعی کنید تمامی فاکتورهای لازم از قبیل مزایا و خطرات جراحی را در نظر بگیرید و سپس اقدام به جراحی اتوپلاستی کنبد. همچنین یافتن بهترین جراح زیبایی گوش می تواند ، تاثیر مثبت و مهمی را بر روی نتیجه روند جراحی بر جای بگذارد. از این رو ، بیمار باید در انتخاب جراح ، دقت کافی و لازم را در نظر بگیرد.

هزینه جراحی اتوپلاستی چقدر است ؟

هزینه جراحی گوش به عوامل مختلفی مانند دستمزد جراح، تغییراتی که نیاز می باشد، هزینه آزمایشات ، هزینه بیهوشی،بی حسی انجام جراحی در کلینیک یا بیمارستان و … بستگی دارد .بنابراین به شکل دقیق نمی توان برای جراحی زیبایی گوش هزینه ای را بیان کرد، و… برهزینه این جراحی تاثیرگذار هستند.

دکتر کیانا کیا

دکتر کیانا کیا

متخصص گوش و حلق و بینی و جراح سر و گردن جراح پلاستیک صورت و بینی فارغ التحصیل دکتری عمومی پزشکی از دانشگاه شهید بهشتی و دارای بورد تخصصی از دانشگاه شهید بهشتی می باشند. دکتر کیانا کیا دارای چندین سال سابقه موفق در زمینه جراحی بینی، صورت و پلاستیک می باشد و همچنین عضو کلینیک فوق تخصصی سینا در آلمان و ایران است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *