۶ دقیقه
جراحی زیبایی بینی برای افراد مبتلا به قند خون

جراحی بینی افراد دیابتی مجاز است؟

آنچه می خوانید...

آیا دیابتی ها می توانند جراحی بینی انجام دهند؟ جراحی بینی و دیابت چه رابطه ای با یکدیگر دارد؟ یکی از سوالاتی که از بهترین جراح بینی پرسیده می شود، این است که آیا جراحی بینی برای افراد دیابتی خطرناک است؟ آیا شرایط آن ها در هنگام جراحی زیبایی بینی و یا مراقبت های بعد از آن متفاوت است؟ در ادامه به ذکر همه نکاتی که باید در اینباره بدانید، می پردازیم. مطالبی که در این مقاله مطالعه خواهید کرد شامل موارد زیر می شود:

 • آیا افراد دیابتی کاندیدای مناسبی برای جراحی بینی هستند؟
 • عوارض جراحی زیبایی بینی برای افراد دیابتی را بشناسید.
 • خطرات جراحی بینی برای مبتلا به دیابت چیست؟
 • مراقبت های لازم رینوپلاستی برای افراد دیابتی چگونه است؟
رینوپلاستی و قند خون

عمل بینی برای چه کسانی خطرناک است؟

با اینکه رینوپلاستی یکی از جراحی های پرطرفدار و رایج در دنیا و علی الخصوص ایران است و به عنوان یک معیار زیبایی شناخته شده است، اما برخی از افراد وجود دارند که کاندیدای مناسبی برای رینوپلاستی نیستند. عوارض ناشی از جراحی بینی با اینکه موقت هستند و به زودی از بین می روند. اما ممکن است برای برخی افراد خطرناک باشد.

کسانی که بیماری های زمینه ای زیر را دارند، باید در هنگام انتخاب جراحی های زیبایی باید با پزشک خود مشورت کنند. برای برخی ار افراد باید مراقبت های ویژه ای صورت بگیرد. برخی از افرادی که ممکن است کاندیدای مناسبی برای رینوپلاستی نباشند در زیر آمده است:

 • کسانی که مشکلات قلبی عروقی دارند
 • کسانی که از بیماری های تنفسی رنج می برند
 • کسانی مصرف کننده مشروبات الکی و دخانیات هستند
 • کسانی که کم خونی دارند
 • افرادی مبتلا به اختلالات روانی هستند
 • افرادی که دیابت دارند

همانگونه که در بالا اشاره شد، دیابت یکی از موانع جراحی زیبایی بینی است. اما آیا این مورد به این معناست که هیچ کدام از بیماران مبتلا به دیابت نباید جراحی کنند؟

✅ بیشتر بدانید >> تیپ پلاستی بینی در تهران

جراحی برای افراد دیابتی

در اینجا تنها با جراحی رینوپلاستی مشکل نداریم. بلکه در کل انجام عمل جراحی ممکن است برای افراد دیابتی خطرناک باشد. در اینجا ممکن ایت با برخی از مشکلات مواجه شویم که جراحی را برای افراد دیابتی سخت می کند. در ادامه به برخی از آن ها می پردازیم.

بالا رفتن قند خون بعد از عمل جراحی زیبایی بینی

تغییرات قند خون یکی از خطرات پس از جراحی بینی برای بیماران دیابتی است. در برخی افرد برای کنترل افزایش قند خون در حین جراحی و پس از آن نیاز به تزیرق انسولین دارد. تزریق انسولین و یا دارو قبل از عمل به کنترل قند خون در حین جراحی کمک کرده و خطر بالا رفتن قند پس از جراحی را کاهش می دهد. برای کاهش ریسک کنترل دیابت برای جراحی رینوپلاستی صورت بگیرد.

خطر بیهوشی برای بیماران دیابتی

ریسک بیهوشی در بیمارانی که دیابت کنترل نشده دارند بالاست. در این موارد چه می توان کرد؟ در صورت وجود دیابت کنترل نشده در فرد نمی توان ریسک های جراحی را پذیرفت. مراقبت های جراحی رینوپلاستی در بیمارن دیابتب بالاست. به این منظور که کنترل های لازم قند خون قبل و بعد از جراحی و برخی از موارد، در حین جراحی نیز انجام می شود. اما برای افرادی که دیابت کنترل نشده دارند، این جراحی انجام نمی شود.

خطرات جراحی زیبایی بینی برای افراد دیابتی

یکی از عوارضی که ممکن است افراد دیابتی را به خطر بیندازد، دیر خوب شدن جای اسکار و زخم های پس از جراحی است. جراحی بینی به روش باز ممکن است دوران نقاهت رینوپلاستی را برای افراد مبتلا به دیابت بالا ببرد. برای بهبودی جای زخم پس از جراحی، دارو ها و پماد های موضعی تجویز می شود. اما مراقبت های زیر می تواند روند بهبود را تسریع ببخشد

 • پس از برداشتن اسپلینت بینی، پوست بینی خود را به طور منظم بدون ایجاد فشار تمییز نگه دارید
 • از محصولات آرایشی استفاده نکنید
 • از محصولات مراقبی فقط با تایید پزشک ایتفاده کنید
 • محل زخم را خشک نگه دارید
 • رژیم غذایی بعد از جراحی بینی را رعایت کنید.

افراد مبتلا به دیابت نوع یک و نوع دو باید توسط جراحی زیبایی بینی مشاوره شوند

کاهش عوارض رینوپلاستی در افراد مبتلا به قند خون

عوارض رینوپلاستی برای بیماران دیابتی ممکن است کمی بیشتر باشد. به عنوان مثال تورم و کبودی در بیماران دیابتی ممکن است کمی بیشتر باشد. همچنین عدم کنترل قند خون یکی از عوارضی است که ممکن است پس از جراحی ایجاد شود. افراد مبتلا به قند خون باید مدتی (تقریبا 6 ماه) قبل از جراحی رژیم های غذایی را رعایت کنند تا قند خون آن ها کنترل شود. مراقبت های زیر می تواند در کاهش عوارض جراحی بینی کمک کننده باشد.

 • خوردن قند های مصنوعی و شیرینی جان را قبل و بعد جراحی کنترل کنید
 • وعده های غذایی خود را افزایش داده اما حجم وعده ها را کنترل کنید تا مشکلی ایجاد نشود
 • ورزش را 2 هفته پس از جراحی با پیاده روی سبک آغاز کنید و ادامه دهید
 • ممکن است مدتی پس از جراحی نیاز باشد تا زمان و مقدار و یا نوع مصرف داروهای خود را کنترل کنید. این مورد تنها با تجویز پزشک صورت می گیرد

آیا مبتلایان به قند خون می توانند جراحی زیبایی بینی انجام دهند؟

سوال اصلی و هدف ما در این مقاله پاسخ به این سوال بود که آیا مبتلایان به دیابت می توانند رینوپلاستی انجام دهند؟ در صورت تمایل باید کنترل های لازم انجام شود. آزمایش های قبل از جراحی برای کسانی که مبتلا به قند خون هستند بیشتر است. این جراحی معمولا برای افرادی که قند خون آن ها نوسانات زیادی دارد، انجام نمی شود. برای پاسخ به این سوال با توجه به پرونده پزشکی هر فرد باید مراجعه به متخصص زیبایی بینی صورت بگیرد.

سخن آخر

دیابت یک بیماری شایع در دنیاست. تقریبا 90 درصد افراد مبتلا به دیابت، مبتلا به دیابت نوع 2 و چیزی در حدود 5 الی 10 درصد افراد مبتلا به دیابت نوع یک هستند. اافراد مبتلا به قند خون برای انجام انواع جراحی، باید متوجه مراقبت های ویژه ای باشند. این مراقبت ها توسط پزشک مربوطه رد هر زمینه ای اعمال می شود. در صورتی که نوسانات قند خون خیلی زیلاد باشد، ترجیح بر آن است تا زمان کنترل آن جراحی صورت نگیرد.

دکتر کیانا کیا

دکتر کیانا کیا

متخصص گوش و حلق و بینی و جراح سر و گردن جراح پلاستیک صورت و بینی فارغ التحصیل دکتری عمومی پزشکی از دانشگاه شهید بهشتی و دارای بورد تخصصی از دانشگاه شهید بهشتی می باشند. دکتر کیانا کیا دارای چندین سال سابقه موفق در زمینه جراحی بینی، صورت و پلاستیک می باشد و همچنین عضو کلینیک فوق تخصصی سینا در آلمان و ایران است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *