۱۷ دقیقه
جراحی بینی استخوانی

تکنیک های عمل بینی استخوانی به همراه فیلم عمل

آنچه می خوانید...

رینوپلاستی یکی از محبوب ترین جراحی های زیبایی در سراسر جهان است. مطالعاتی که در این زمینه صورت گرفته موجب شده خطرات استفاده از این روش برای اصلاح بینی به شدت کاهش یابد در رابطه با جدید ترین تکنیک های جراحی بینی استخوانی چه می دانید؟ نتیجه جراحی بینی استخوانی چند درصد رضایت بخش است؟ مطالعات نشان می دهد نتیجه عمل بینی استخوانی به دلیل مواردی که در مقاله به آن اشاره خواهیم کرد، بیشتر است.

بینی استخوانی به نوعی از بینی ها گفته می شود که دارای پلی برجسته هستند. این پل باعث می شود که بینی فرد ظاهری منحنی شکل و قوزدار داشته باشد. همچنین این پل برجسته، در افراد مختلف به اشکال مختلفی دیده می شود و اندازه‌ی آن نیز در همه یکسان نیست. برای اکثر مردم، هیچ چیز ناسالم و یا خطرناکی در مورد این برآمدگی های طبیعی روی بینی وجود ندارد. با ما در این مقاله همراه باشید تا به بررسی جامعه ای از انجام جراحی بینی استخوانی، شرایط انجام عمل و چندین موضوع مرتبط دیگر بپردازیم.

تکنیک جراحی بینی استخوانی

✔️ در این مقاله در ارتباط با چه مواردی صحبت می شود؟ به پادکست زیر گوش دهید.

✔ دسترسی آسان به دیگر بخش های مقاله

اگر فرصت کافی برای مطالعه مقاله را ندارید، پاسخ سوال خود را از جدول زیر دریافت کنید.

موارد توضیحات
جراحی بینی استخوانی در چه مواردی استفاده می شود؟✔️ اصلاح قوز بینی
✔️اصلاح مشکل تنفسی در صورت وجود
✔️اصلاح تیغه بینی و سایر بخش های بینی
مزایای انجام رینوپلاستی برای بینی های استخوانی چیست؟✔️ کوچک شدن بینی
✔️ سربالا شدن نوک بینی
✔️ کوچک شدن بینی
✔️ تناسب بینی با دیگر اندام های صورت
✔️ اصلاح انحراف بینی
✔️ تقویت غضروف بینی در صورت نیاز
عوارض احتمالی جراحی چیست؟ ✔️ ورم بینی پس از رینوپلاستی
✔️ درد تا مدتی پس از انجام جراحی
✔️ خونریزی به میزان کم تا هفته اول
✔️ امکان عدم هماهنگی پره های بینی در صورت عدم مراقبت های لازم
✔️ باقی ماندن جای بخیه روی پوست بینی
✔️ ایجاد مشکلات تنفسی در مراجعه به مراکز نامعتبر
بهترین سن انجام جراحی بینی چه زمانی است؟✔️ 18 الی 60 سال
آیا این جراحی نیاز به بیهوشی دارد یا خیر؟ ✔️ بیهوشی عمومی
✔️ بی حسی
مدت زمان بستری در کلینیک چقدر است؟✔️ از 6 ساعت تا 24 ساعت
مدت زمان جراحی چقدر به طول می انجامد؟✔️ 2 ساعت
احتمال موفقیت در جراحی چقدر است؟✔️ بسیار بهتر از جراحی بینی پهن رضایت بخشی دارد
مدت دوران نقاهت اولیه چقدر است؟✔️ یک هفته
مدت دوران نقاهت ثانویه چقدر است؟✔️ 3 ماه الی یکسال تا بهبودی همه عوارض مانند تورم در ناحیه بینی

آناتومی بینی استخوانی

همانطور که اشاره کردیم، بینی استخوانی به نوعی از بینی ها گفته می شود که دارای پلی برجسته هستند. اما برخی دیگر نیز آن ها را دوست ندارند و قصد دارند با استفاده از جراحی بینی استخوانی برآمدگی را برطرف کنند. ما در ادامه به بررسی این جراحی خواهیم پرداخت. اما اجازه دهید قبل از آن ببینیم شرایط انجام عمل بینی استخوانی به چه شکل است. در ویدئو مرحله ای زیر می توانید آناتومی بینی استخوانی را مشاهده کنید.

آیا بینی من استخوانی است؟

با توجه به شناخت آناتومی بینی شاید این سوال برای شما ایجاد شود که آیا بینی شما استخوانی است؟ در پاسخ به این سوال باید گفت در صورتی که بینی شما ویژگی های زیر را دارد، استخوانی محسوب می شود:

 • بینی شما غضروف پهنی ندارد و نیاز به جراحی پره های بینی ندارید.
 • غضروف بینی شما توانایی نگهداری گوشت بینی را دارد.
 • بینی شما پهن نیست.
 • شکل استخوان بینی شما به راحتی قابل دید است.
 • وثتی به بینی خود دست می زنید، به جای بافت چربی استخوان بینی خود را حس می کنید.

تکنیک جراحی بینی فانتزی
تکنیک جراحی بینی فانتزی

جراحی بینی استخوانی چگونه انجام می شود؟

مراحل انجام جراحی بینی استخوانی شامل چه مواردی می شود؟ در این بخش از مقاله سعی داریم شما را برای جراحی بینی استخوانی آماده کنیم. بنابراین اگر آمادگی لازم برای عمل زیبایی بینی را ندارید، این بخش از مقاله را بخوانید. با خواندن این بخش شما تقریبا آمادگی رینوپلاستی را پیدا خواهید کرد.

مراحل جراحی بینی استخوانی

مرحله اول آزمایشات لازم جراحی بینی

در مرحله اول شما آزمایشات لازم برای جراحی بینی را انجام خواهید داد. این آزمایشات ممکن است شامل آزمایش خون، آزمایش کرونا و همچنین سی تی اسکن شود. تا روز قبل از جراحی باید همه این آزمایشات را انجام داده و اگر ممنوعیتی برای بیهوشی دارید، از پزشکان مربوطه مجوز لازم را دریافت نمایید.

مرحله دوم روز قبل از جراحی

در این روز ممکن است شما بستری شوید و یا نیاز به بستری وجود نداشته باشد. اگر قصد انجام جراحی بینی را دارید، سعی کنید روز قبل از جراحی آرامش خود را حفظ کنید. همچنین حداقل 12 ساعت قبل از بیهوشی لازم است ناشتا باشید. اگر در این روز بستری شدید، آزمایشات را در پرونده خود قرار می دهید.

مرحله سوم روز جراحی

در روز جراحی شما نیاز دارید آرایش صورت خود را به طور کامل پاک کنید. در این روز لاک نداشته باشید. همچنین بهتر است قبل از مراجعه برای انجام جراحی دوش بگیرید که پوست شما عاری از هرگونه آلودگی باشد. بعد از بستری مراحل بیهوشی انجام می شود و همچنین پس از انجام جراحی ریکاوری می شوید. این فرایند شاید 2 الی 3 ساعت زمان لازم داشته باشد.

فیلم جراحی بینی استخوانی

در این بخش از مقاله قصد داریم به شما فیلم جراحی استخوان بینی را نشان دهیم. دکتر کیانا کیا جراح و متخصص گوش و حلق و بینی در این ویدئو توضیحاتی در ارتباط با نکات عمل خواهند داد که دانستن آن برای کاندید جراحی بینی ضروری است. بنابراین توجه شما را به ویدئو فوق جلب می نماییم.

ویژگی های بینی استخوانی

به طور کلی بینی متشکل از 3 لایه اصلی می باشد.

 • لایه اول : یک لایه عضلانی ظریف است که به قسمت زیرین خود متصل می باشد.
 • لایه دوم : اسکلت استخوانی غضروفی بینی بوده است.
 • لایه سوم : لایه پوشاننده از مخاط و پوست است که در قسمت داخلی بینی قرار دارد.

بینی های استخوانی دارای غضروف مقاوم و بینی های گوشتی دارای غضروف و استخوانی ضعیف هستند. رشد بیش از حد غضروف بینی در اثرعواملی نظیر وراثت و وارد آمدن ضربه به استخوان بینی رخ می دهد.

بینی استخوانی در قسمت پل بینی، دارای حالت خمیدگی و برآمدگی است که با انجام جراحی بینی استخوانی برطرف می شود. بنابراین تشخبص بینی استخوانی راحت است اگر موراد زیر را در بینی خود مشاهده کردید به احتمال زیاد بینی شما استخوانی است:

 • پره های بینی شما پهن نیست
 • غضروف بینی شما پهن نیست
 • برجستگی های استخوان بینی شما نمایان است
 • وقتی غضروف بینی خود را با دست لمس می کنید، ضعیف نیست

البته لازم به ذکر است روش های بدون جراحی اصلاح بینی نیز وجود دارد که در ادامه به آن اشاره خواهیم کرد.

نمونه جراحی بینی استخوانی
نمونه کار جراحی بینی در اینستاگرام

قوز بینی استخوانی

در واقع چیزی که در عمل های جراحی بینی استخوانی برطرف می شوند، پل های بینی هستند. این برآمدگی و پل‌های بینی که بسیاری از ما از آنها به عنوان “قوز” بینی نیز یاد می‌کنیم، به دلایل مختلفی ایجاد می شوند. این دلایل عبارت اند از:

ژنتیک

برخی از افراد قوز بینی خود را به صورت ژنتیکی از پدر و مادر خود به ارث می برند. این جمله به این معناست که آنها با تمایل به ایجاد این قوز و برآمدگی در بینی خود متولد می شوند. این نوع قوز که ناشی از ژنتیک فرد است همیشه در دوران کودکی او ظاهر نمی شود. این برآمدگی ممکن است در دوران بلوغ و زمانی که بینی فرد هنوز در حال رشد کردن است ظاهر شود.

علل پزشکی

گاهی اوقات آلرژی های بد، مقصر بروز قوز های بینی هستند. علاوه بر این، پولیپ ها نیز می توانند سینوس ها بینی فرد را بپوشانند و منجر به ایجاد این مشکل شوند. جوش‌ها نیز یکی دیگر از دلایل هستند. این ها عفونت های فولیکول‌های مو هستند که توسط نوع خاصی از باکتری به نام باکتری استافیلوکوکوس اورئوس و یا استاف ایجاد می‌شوند.

تروما یا جراحت

ضربه و یا آسیب به بینی نیز می تواند یکی از دلایل بروز قوز بینی باشد. علاوه بر این کبودی های طولانی مدت روی بینی و یا شکستگی ها نیز می توانند منجر به برآمدگی شوند. این موضوع به این خاطر است که در این شرایط غضروف و استخوان فرد به طور ناهموار ترمیم خواهد شد.

علل عفونی

هنگامی که باکتری و یا قارچی از فولیکول های موی پوشاننده‌ی سوراخ های بینی فرد عبور کند و یا زمانی که به هر دلیلی در فولیکول ها انسدادی ایجاد شود، عفونت می تواند ایجاد شود. برخی از این عفونت ها می توانند آنقدر شدید باشند که قوز بینی ایجاد شود.

تماس با جراح بینی
ارتباط با جراح بینی

روش های انجام جراحی بینی استخوانی

روش های انجام جراحی بینی استخوانی شامل دو نوع استراتژی جراحی، به نام های رینوپلاستی باز و بسته است. ما در ادامه به بررسی این دو روش برطرف کردن قوز بینی خواهیم پرداخت.

رینوپلاستی باز

رینوپلاستی باز که به آن رینوپلاستی سنتی نیز گفته می شود، رایج ترین روش درمانی برای برداشتن دائم قوز و پل بینی است. انجام این جراحی نیاز به بیهوشی عمومی دارد. برای انجام رینوپلاستی باز، جراح پلاستیک، ابتدا یک برش کوچک بر روی بینی شما ایجاد می کند. این کار به پزشک یک دید کامل از استخوان و غضروف زیر پوست بینی می دهد. پس از ایجاد برش، جراح خط بینی شما را ساب زده و شکل آن را تغییر خواهد داد. انجام این کار ممکن است که شامل شکستن و یا تنظیم مجدد استخوان های بینی شما برای بهبودی شکل آن باشد. بعد از انجام جراحی رینوپلاستی باز، بینی شما تا یک هفته با آتل بسته و یا گچ گرفته می شود. توجه داشته باشید بهبودی کلی به طور متوسط ​​تا 3 هفته طول خواهد کشید.

رینوپلاستی بسته

در روش جراحی بینی استخوانی رینوپلاستی بسته، جراح شما به جای ایجاد یک برش قابل مشاهده بر روی پل یا قوز بینی، از طریق سوراخ های بینی شما عمل می کند. انجام این روش نیز به بیهوشی عمومی نیاز دارد. جراح در زیر سوراخ های بینی شما کار کرده تا شکل استخوان و غضروف بالای مجرای بینی را اصلاح کند. معمولاً رینوپلاستی بسته، به زمان بهبودی کمتری نسبت به رینوپلاستی باز نیاز دارد و بهبودی کامل پس از آن نیز بین 1 تا 2 هفته انتظار پدید می آید.

توجه کنید، در جراحی های بینی باز و بسته، پزشک ممکن است که استخوان های بینی را بشکند و برای برطرف کردن قوز، آن را در موقعیت بهتری قرار دهد. این شکستگی ها همان چیزی است که باعث بروز اکثر کبودی و تورم های بعد از انجام جراحی بینی می شوند. اگر که نخواهید این شکستگی اتفاق بیفتد، احتمالاً تا یک هفته، آتلی فلزی و یا گچی در قسمت بیرونی بینی خود خواهید داشت. این آتل کمک می کند استخوان های شما در موقعیت مناسبی ترمیم شوند.

آیا انجام جراحی بینی به سبک های مختلف برای شما مناسب است؟ می توانید از آزمون زیر برای سنجش این مورد استفاده کنید. اما دقت کنید برای کسب اطلاعات بیشتر لازم است حتما به متخصص مراجعه کنید.

8
کاندید جراحی بینی استخوانی

آیا جراحی بینی استخوانی برای شما مناسب است؟

1 / 5

آیا سن شما بالای 18 سال است؟

2 / 5

آیا بیماری زمینه ای دارید؟

3 / 5

آیا در تنفس از طریق بینی با مشکل مواجه هستید؟

4 / 5

آیا شما سابقه جراحی زیبایی بینی را دارید؟

5 / 5

آیا پوست بینی شما چرب است؟

لطفا برای مشاهده نتیجه فیلدهای زیر را پر کنید

فیلم جراحی بینی در آپارات

روش غیر جراحی برای اصلاح بینی استخوانی

استراتژی دیگری که از آن برای برطرف کردن برآمدگی بینی استفاده می‌شود، روشی غیر جراحی‌ای است که به آن رینوپلاستی غیر جراحی گفته می‌شود. این استراتژی که رینوپلاستی مایع نیز نامیده می شود، نتایجی به همراه دارد که چیزی بین حدود 6 ماه تا 2 سال دوام دارد. انجام رینوپلاستی غیر جراحی برخلاف دیگر روش‌های عمل بینی، نیاز به بی حسی موضعی دارد و در حدود نیم ساعت نیز تکمیل خواهد شود.
در این روش، جراح با استفاده از پرکننده‌های پوستی، نواحی‌ای از بینی شما که در اطراف قوز بینی قرار دارد را پر می کند. این کار می تواند منجر به ایجاد یک سطح صاف تر در اطراف پل بینی شما شود. البته جراحی قوز بینی هم طرفداران خاص خود را دارد.

توجه داشته باشید روش رینوپلاستی غیر جراحی، به طور قابل توجهی ارزان تر از انواع دیگر جراحی های بینی است. همچنین این استراتژی با عوارض احتمالی جراحی بینی و زمان بهبودی کم تری همراه است.

شرایط انجام جراحی بینی استخوانی را بدانید

به طور کلی می توان گفت شرایط انجام جراحی بینی استخوانی شامل دو مورد زیر است:

 • رسیدن به بلوغ جسمانی: این عمل بینی، باید بعد از کامل شدن رشد بینی انجام شود نه قبل از آ
 • رسیدن به بلوغ روانی: برخی از افراد برای انجام این عمل عجولانه تصمیم می گیرند و بلافاصله پس از آن پشیمان می شوند. چنین فردی باید پس از رسیدن به حد معینی از اعتماد به نفس و استقلال در نظر، تصمیم به انجام عمل جراحی بینی استخوانی بگیرد.

مراقبت های بعد از جراحی بینی استخوانی

 • داروهایی را که جراح بینی استخوانی تجویز می نماید به صورت مرتب استفاده کنید.
 • به مدت 24 ساعت پس از جراحي بيني استخواني برای کاهش کبودی ها از کمپرس سرد استفاده کنید.
 • مراقب باشید گچ بینی خیس نشود، برای تمیز کردن صورت تان می توانید از دستمال نمناک استفاده کنید و ناحیه اطراف بینی را تمیز کنید.
 • حتما برای تعویض چسب بینی به مطب دکتر مراجعه کنید.
 • از رفتن به مکان های شلوغ که امکان برخورد ضربه به بینی وجود دارد خودداری نمایید.
 • برای کاهش تورم و کبودی پس از عمل بینی استخوانی می توانید آب کرفس بخورید.
 • در صورتی که خواستید عطسه کنید دهان خود را باز نگه دارید.
 • از شست و شوی بینی بعد جراحی استفاده کنید

و اما در ادامه صحبت های دکتر کیانا کیا را در ارتباط با مراقبت های بعد عمل بینی بشنوید.

ریسک های جراحی بینی استخوانی را بدانید

شاید شما هم شنیده باشید که جراحی بینی استخوانی نتیجه فوق العاده ای را به همراه دارد. اما در این خصوص خوشحال نباشید. جراحی بینی استخوانی ریسک هایی نیز دارد. علی الخصوص در بینی های استخوانی با پوست نازک. همانطور که در بالا در ویژگی های ظاهری بینی استخوانی به این موضوع پرداختیم، سطح چربی زیر پوست در بینی های استخوانی به نسبت در عمل بینی گوشتی بسیار کمتر است. بنابراین هرگونه نقصی را در تیغه بینی را نمایان می کند. همچنین کوچک ترین ایراد بینی بعد از جراحی در تیغه بینی نمایان می شود. ریسک جراحی بینی استخوانی از این نظر بالاست و برای کسب نتیجه دلخواه لازم است به بهترین جراح بینی در تهران مراجعه کنید.

هزینه جراحی بینی استخوانی

در رابطه با جراحی بینی استخوانی نمی توان هزینه دقیقی را مشخص کرد، با انجام معاینات و جلسات مشاوه هزینه کاملا مشخص می شود. هزینه جراحی بینی استخوانی بستگی به عوامل زیر دارد:

 • آزمایشات اولیه
 • دستمزد جراح
 • داروهای بعد از عمل
 • موقعیت جغرافیایی
مشاوره جراحی بینی استخوانی

بهترین جراح بینی استخوانی

زمانی که به دنبال جراح بینی استخوانی می باشید سعی کنید در رابطه با جراح خود تحقیق نمایید. برای مثال اینکه پزشک شما چند عمل جراحی انجام داده است و تصاویر قبل و بعد از بیماران قبلی را دارد یا خیر. اینکه مدراک معتبر و دانشنامه تخصصی در رابطه با جراحی بینی را دارد یا خیر . بهتر است بدانید که هر جراح معتبری باید بتواند این اطلاعات را در اختیار شما بگذارد.

اگر سوالی دارید که تا به اینجا برطرف نشده است، نام و شماره تلفن خود را وارد کنید. در اسرع وقت برای مشاوره در ارتباط با این مورد با شما تماس خواهیم گرفت.

نام
شماره تماس
درخواست شما با موفقیت ثبت شد!
مشکلی پیش آمد! لطفا مجددا تلاش کنید.

رضایت جراحی بینی استخوانی

میزان رضایتمندی پس از انجام جراحی بینی چقدر است؟ تحقیقات نشان داده میزان رضایتمندی پس از انجام جراحی بینی استخوانی بسیاری بالاست. همچنین ورم بینی بعد از جراحی به سرعت از بین می رود. در این خصوص می توانید ویس های رضایتمندی دکتر کیانا کیا را بشنوید.

سخن آخر

جراحی بینی استخوانی جراح بینی اقدام به رفع نواقص بینی می کند. این جراحی نیز نیازمند ریسک هایی برای انجام است. بنابراین باید همه نکات رعایت شود تا بهترین نتیجه را دریافت کنید. بهترین جراح بینی در تهران همه این موارد را رعایت می کند تا بینی شما به زیباترین شکل ممکن جراحی شود. کسانی که بینی استخوانی دارند، تورم بعد از جراحی با رعایت مراقبت ها در آن ها زودتر بهبود می یابد. همچنین مطالعات نشان داده نتیجه جراحی این بینی ها از نظر معیار های زیبایی بسیار متناسب تر است. توجه داشته باشید رینوپلاستی با توجه به معیار های شما و همچنین معیار های پزشکی برای حفظ بخش های اصلی بینی شما انجام می شود.

سوالات متداول شما

دکتر کیانا کیا

دکتر کیانا کیا

متخصص گوش و حلق و بینی و جراح سر و گردن جراح پلاستیک صورت و بینی فارغ التحصیل دکتری عمومی پزشکی از دانشگاه شهید بهشتی و دارای بورد تخصصی از دانشگاه شهید بهشتی می باشند. دکتر کیانا کیا دارای چندین سال سابقه موفق در زمینه جراحی بینی، صورت و پلاستیک می باشد و همچنین عضو کلینیک فوق تخصصی سینا در آلمان و ایران است.

7 پاسخ
  1. تورم بعد جراحی بینی یک امر طبیعی است که پس از مدتی از بین خواهد رفت. اما تجربه نشان داده افراد دارای بینی استخوانی دچار تورم کمتری بعد عمل می شوند.

  1. پرونده پزشکی شما باید با دقت بررسی شود. ممکن است نیاز باشد به پزشکان و متخصصان مربوطه نیز مراجعه کنید.

 1. ممنون از مطالب خوبتون باتوجه به مواردی که تو مقاله خوندم فکر میکنم بینی من استخوانی باشه چجوری برای انجام جراحی اقدام کنم؟

  1. لطفا با ما تماس بگیرید همچنین می توانید از طریق مشاوره آنلاین سامانه ماوراطب هم اقدام کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *