۶ دقیقه
جراحی بلفاروپلاستی

جراحی بلفاروپلاستی راز چشمانی گیرا

آنچه می خوانید...

جراحی بلفاروپلاستی همان جراحی پلک می باشد که دو جنبه زیبایی و درمانی دارد این جراحی را میتوان هم روی پلک بالایی و هم پلک پایینی انجام داد.

جراحی بلفاروپلاستی

چشم عضو مهمی در صورت می باشد که تاثیر بسیاری بر زیبایی صورت دارد. با گذشت زمان پلک های بالایی  و پایینی صورت انسان، دچار افتادگی یا پف می شوند و زیبایی خود را از دست می دهند. جراحی بلفاروپلاستی همان جراحی پلک می باشد که دو جنبه زیبایی و درمانی دارد. در برخی افرد وجود پلک اضافه سبب مختل شدن بینایی شان می شود و در برخی افراد دیگر بر روی پلک چشمشان التهاب های پوستی ایجاد می شود که جراحی بلفاروپلاستی در این موارد از جنبه های درمانی به حساب می آید.

هرگونه جراحی بلفاروپلاستی برای رفع تورم و افتادگی، پف وچربی های به وجود آمده بر اثر افزایش سن، در حیطه جنبه زیبایی این جراحی قرار دارد.

 همچنین این جراحی را میتوان هم بر روی پلک بالایی و هم پلک پایینی انجام داد. در این جراحی، پلک را  برش می دهند و قسمتی از چربی و یا عضله پلک را برمی دارند یا جا به جا می کنند تا افتادگی پلک را برطرف کنند.

انواع روش های جراحی بلفاروپلاستی

علاوه بر جراحی بلفاروپلاستی، با روش های دیگر که نیاز به جراحی نیست، نیز میتوان عوارض ناشی از پیری و چین و چروکی دور چشم را از بین برد.

سه نوع از این روش ها عبارت است از:

 • تزریق بوتاکس
 • تزریق فیلر
 • تزریق چربی

تزریق بوتاکس:

بوتاکس در اطراف چشم تزریق می شود که نوعی شل کننده عضلانی است. تزریق بوتاکس باعث از بین رفتن چین و چروک های دور چشم و جوان سازی می شود.

تزریق فیلر:

فیلر های قابل تزریق را نیز در اطراف چشم به منظور رفع چین چروک ها و به زیر چشم به منظور از بین بردن پف زیر چشم تزریق می کنند.

تزریق چربی:

در تزریق چربی، قسمتی از چربی ناحیه های دیگر بدن گرفته می شود و به زیر چشم به منظور از بین رفتن پف، زیبایی و جوانسازی تزریق می شود.

انواع روش های جراحی پلک

خود جراحی پلک یا بلفاروپلاستی به سه روش مختلف انجام می گیرد. این سه روش شامل روش های زیر می باشد:

 • جراحی پلک پایین
 • جراحی پلک بالا
 • جراحی ترکیبی هر دو پلک بالا و پایین

جراحی پلک پایین

زمانی که پلک پایین چشم دارای پف و یا چین و چروک باشد، جراحی در قسمت پایین پلک به منظور رفع پف و چین و چروک انجام می شود.

جراحی پلک بالا

زمانی که پلک بالایی چشم دارای چربی اضافه یا چین و چروک باشد جراحی پلک بالا صورت می گیرد تا چربی اضافه برداشته شود و یا چین چروک رفع شود.

جراحی ترکیبی هر دو پلک بالا و پایین

زمانی که چشم هم در قسمت پلک بالایی و هم در قسمت پلک پایینی دارای چین و چروک، چربی و یا پف باشد جراحی ترکیبی پلک بالا و پایین صورت می گیرد.

بلفاروپلاستی

مزایای جراحی بلفاروپلاستی

جراحی بلفاروپلاستی به مظور جوانسازی و زیباسازی و گاه درمان انجام می شود.

به مرور زمان و افزایش سن پلک های بالا و پایین چشم دچار افتادگی، پف، چربی و چین و چروک می شوند. از مزایای جراحی پلفاروپلاستی این است که میتوان هریک از این علایم افزایش سن را برطرف نمود.

همچنین برخی از افراد از بدو تولد دارای  پلک افتاده و سنگین هستند که این امر موجب ایجاد اختلال در دید آن ها می شود و استفاده از عینک و لنز برایشان سخت می شود، جراحی بلفاروپلاستی ای امکان را به آن ها می دهد تا بتوانند پلک افتاده خود را اصلاح کنند.

از دیگر مزایای جراحی بلفاروپلاستی این است که در بیشتر مواقع به صورت سرپایی و بدون بیهوشی در مدت زمان کوتاه 1 الی 2 ساعته صورت می گردد و نیازی به بستری شدن ندارد.

عوارض جراحی بلفاروپلاستی

چشم حساس ترین عضو صورت می باشد بنابراین پیشنهاد می شود که این جراحی در مرکزی معتبر و توسط متخصصی مجرب انجام شود زیرا در این جراحی نیز همانند دیگر جراحی های زیبایی اگر اصول بهداشتی رعایت نشود، عفونت، زخم، خونریزی، خشکی و خارش را در ناحیه چشم به ویژه محل بخیه ها ایجاد می کند.

این جراحی زیبایی نیز می توند عوارض متعددی را به همراه داشته باشد. برخی از این عوارض شامل موارد زیر می شود:

 • آسیب بینایی مانند تاری چشم و یا دوبینی
 • خارش و عفونت در محل زخم و بخیه
 • عدم کامل بسته شدن چشم
 • کبودی، تورم و احساس درد
 • خشکی شدید چشم

برخی از عوارض این جراحی مانند کبودی، تورم و… طبیعی و موقت است که حاصل بریده شدن پلک است. برخی دیگر از این عوارض میتواند تا آخر عمر نیز باقی بماند که از دلایل آن اشتباهات پزشکی حین جراحی، عدم تجربه بالای جراح و عدم رعایت اصول بهداشتی می باشد

کاندیدای مناسب جراحی بلفاروپلاستی

کسانی که در حالت طبیعی و یا گذر عمر دچار افتادگی پلک و یا چین چروک در ناحیه چشم هستند گزینه های مناسب انجام این جراحی می باشند.

کاندیدای نامناسب جراحی بلفاروپلاستی

اگر چشمان حساس و بیماری حادی دارید که ممکن است اختلال در روند بهبودی ایجاد کند، بهتر است از انجام این جراحی پرهیز کنید.

مراقبت های قبل جراحی بلفاروپلاستی

توصیه می شود اگر سیگاری هستید تا 1 ماه قبل این جراحی سیگار نکشید تا تداخلی در روند بهبودی صورت نگیرد.

قبل از عمل به هیچ عنوان از دارو های مسکن و ضد التهابی مانند آسپرین و ایبوپروفن استفاده نکنید. بهتر است آرایش صورت نداشته باشید و قبل از جراحی، صورت را کامل بشورید تا آلودگی های صورت باعث ایجاد عفونت نشود. در صورت نیاز آزمایش های مربوطه را بگیریرد و رژیم غذایی سالمی داشته باشید.

مراقبت های بعد جراحی بلفاروپلاستی

این جراحی مانند هرگونه جراحی زیبایی دیگر اعم از جراحی بینی نیازمند یکسری مراقبت هایی می باشد برای مثال عدم استفاده از لنز های تماسی، عدم آرایش چشم، عدم فعالیت های سنگین و… از جمله مواردی است که باعث می شود از هرگونه عوارض احتمالی و عفونت های ناشی بعد از جراحی دور بمانید.

همچنین رعایت یک سری اصول مانند موارد زیر پس از این جراحی الزامی است:

 • استفاده از قطره چشم برای خیس نگه داشتن چشم
 • بالا نگه داشتن سر هنگام خواب
 • عدم تماشای تلویزیون
 • عدم کار کردن طولانی مدت با گوشی
 • استفاده منظم از داروهای تجویز شده

همچنین برای کاهش احساس درد، تورم و کبودی چشم میتوان از کمپرس یخ غیر مستقیم استفاده نمود.

هزینه جراحی بلفاروپلاستی

این جراحی نیز همانند سایر جراحی ها قیمت ثابتی ندارد و با توجه به مکان کلینیک، تجربه پزشک و نوع جراحی متفاوت می باشد. 

بهترین جراح بلفاروپلاستی و یا جراحی زیبایی پلک

همان طور که گفته شد چشم، یکی از مهم‌ترین و حیاتی‌ترین اعضای بدن انسان است. بنابراین باید برای انجام جراحی‌های مختلف، خصوصاً زیبایی، پزشک مطمئن و قابل اعتمادی را انتخاب کنید. اگر بهترین جراح پلک را در تهران پیدا کنید، می‌توانید با خیالی آسوده عمل زیبایی پلک را انجام دهید. بهترین جراح بلفاروپلاستی، ضمن درنظرگرفتن استانداردهای جراحی زیبایی، سلامتی و بینایی چشم شما را در اولویت قرار می‌دهد. بدین ترتیب، چین و چروک پلک بالا یا پایین، برداشته‌ می‌شود و تغییر بسیاری در ظاهر چشم و پلک شما ایجاد می شود.

در جراحی بلفارو پلاستی نیز مانند سایر جراحی های زیبایی می بایست در انتخاب متخصص بسیار کوشا بود تا بتوان از بروز هر نوع عوارض خطرناک بعد و حین جراحی جلوگیری کرد.

دکتر کیانا کیا

دکتر کیانا کیا

متخصص گوش و حلق و بینی و جراح سر و گردن جراح پلاستیک صورت و بینی فارغ التحصیل دکتری عمومی پزشکی از دانشگاه شهید بهشتی و دارای بورد تخصصی از دانشگاه شهید بهشتی می باشند. دکتر کیانا کیا دارای چندین سال سابقه موفق در زمینه جراحی بینی، صورت و پلاستیک می باشد و همچنین عضو کلینیک فوق تخصصی سینا در آلمان و ایران است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *