۶ دقیقه
تامپون بینی

تامپون بینی در جراحی چه موارد استفاده ای دارد؟

آنچه می خوانید...

آیا می دانید تامپون بینی چه زمان و چگونه کشیده می شود؟ تامپون بینی برای جلوگیری از خونریزی بینی استفاده می شود. اما نارضایتی ها در استفاده از آن زیاد است. به این دلیل که برخی از متقاضیان موتقدند استفاده از آن در دوران نقاهت کمی دشوار است. جنس تامپون بینی که با نام های مش و فیتیله نیز معروف است، معمولا از جنس گازاستریل، پنبه استریل شده فشرده و یا فوم است. و از آن برای پانسمان داخلی بینی و به منظور کنترل خونریزی و دیگر موارد استفاده می شود. اگر به تازگی جراحی بینی انجام داده اید و می خواهید همه چیز را در ارتباط با فیتیله بینی بدانید، در این مقاله با ما همراه باشید.

فواید استفاده از مش پس از جراحی

تامپون معمولا با کمک پماد تترا سایکلین چرب می شود. به همین دلیل از چسبندگی مخاط داخلی بینی جلوگیری می کند. همچنین از آن در سوراخ های بینی برای جذب ترشحات و خونابه های بعد از عمل استفاده می شود. با آنکه نفس کشیدن از طریق بینی با وجود فیتیله مشکل است، اما این کار برای سهولت در تنفس بعد از برداشتن آن است. چرا که در صورت عدم استفاده از تامپون ممکن است ترشحات و خونابه در مسیر تنفسی بینی خشک شود و تنفس برای مدت بیشتری سخت شود. در جراحی بینی به روش های نوین تر معمولا از اسپلینت بینی استفاده می شود که جنس و مدل آن کاملا متفاوت است. همچنین متقاضیان را راضی تر نگه می دارد.

برداشتن تامپون بینی

برداشتن تامپون بینی چگونه است؟

آیا کشیدن تامپون بینی درد دارد؟ این سوال بسیاری از مراجعه کنندگان است. در پاسخ به این سوال باید گفت برای جراحی زیبایی بینی (رینوپلاستی) استفاده از تامپون بینی قطعی نیست. انتخاب این موضوع به صلاح دید پزشک بستگی دارد. در صورت استفاده از تامپون نیز، کشیدن آن در مدن زمان کم انجام می شود. در صورتی که پانسمان در بینی خشک شده باشد، با سرم شست شو فیتیله به خوبی خیس می شود. کشیدن آن در مدت زمان کمی به طول می انجامد. همچنین با درد زیاد همراه نیست. کشیدن تامپون بینی با خون ریزی جزئی همراه است و در بسیاری از موارد خونریزی ندارد. بنابراین لازم نیست نگران این موضوع باشید.

برای برداشتن تامپون بینی پزشک با ابزاری شبیه پنس بینی را بررسی کرده و در صورت عدم خونریزی تامپون را به آرامی بیرون می کشد.

✔️ بیشتر بدانید >> علت بی حسی لب بعد از عمل بینی

نفس کشیدن با تامپون بینی

نفس کشیدن با تامپون بینی کمی دشوار و تا حدی غیر ممکن است. چرا که این پانسمان راه تنفسی بینی را به طور کامل می بندد. بنابراین باید تنفس از طریق دهان انجام شود. خشکی دهان و گلو شایع ترین اعتراضات استفاده از تامپون بینی است. در صورت استفاده از تانپون بینی، بسته به نوع آن از یکم روز تا 5 روز ممکن است فیتیله در بینی فرد باقی بماند. تامپون ها انواع مختلفی دارند اما معولا اندازه آن ها به اندازه انگشت دست است.

نفس کشیدن با تامپون بینی

مراقبت های فیتیله بینی

✅یکی از اقدامات مراقبتی پس از جراحی استفاده از یخ برای جلوگیری از تورم است. برای این کار باید دقت داشته باشید یخ را مستقیما روی بینی قرار ندهید. از آن در قسمت های گونه ها، زیر چشم و پیشانی به صورت گردشی بچرخانید.

✅در هنگام استفاده از تامپون و گاز استریل صورت خود را نشویید. البته در صورت عدم وجود بخیه در صورت صلاح دید پزشک می توانید قبل از کشیدن تامپون دوش آب گرم بگیرید

✅ پس از کشیدن تامپون به هیچ عنوان فین نکنید. انجام این کار موجب بروز فشار به داخل بینی می شود. همچنین امکان خون ریزی نیز وجود دارد.

✅ همانطور که قبل از جراحی نباید از دخانیات استفاده کنید، پس از نیز تا مدتی باید از مصرف سیگار دوری کنید.

✅ در زمان استفاده از مش بینی نباید در مصرف نمک زیاده روی کرد. مصرف بیش از حد نمک می تواند ورم بینی را افزایش دهد.

با جود تامپون بینی، ممکن است احساس کنید سرتان سنگین شده است. به همین دلیل انجام مراقبت های لازم الزامی است. سعی کنید در این دوران بیشتر استراحت کنید. از انجام هر گونه فعالیت ورزشی نیز پرهیز کنید. ممکن است در این دوران به نسبت تغییرات وضعیت آب و هوایی حساس تر شوید. همانطور که اشاره کردیم، در روش های جدید رینوپلاستی از اسپلینت بینی استفاده می شود.   

تفاوت تامپون بینی و اسپلینت بینی

اسپلینت بینی در انواع داخلی و خارجی وجود دارد. اسپلینت بینی مانند تامپون تیغه بینی را پس از جراحی ثابت نگه می دارد. همچنین امکان نفس کشیدن از طریق بینی در زمان استفاده از اسپلینت بینی وجود دارد. بررسی ها نشان می دهد استفاده از اسپلینت به علت آنکه احساس پری و مسدود بودن کامل حفره ها بینی را به فرد نمی دهد، خوشایند تر است. البته ممکن است تا چند روز بعد از عمل حفره های داخلی بینی ورم داشته باشد، نفس کشیدن از طریق بینی برای فرد آسان نباشد. همچنین ممکن است خارج کردن ایپلینت داخلی بینی برای فرد آسان نباشد.

از اسپلینت های خارجی بینی برای محافظت از بینی استفاده می شود. از این محافظ در مدت 7 الی 10 روز استفاده می شود. یکی از مزایای استفاده از اسپلینت بینی کمک به کاهش تورم بینی است. البته ورم بینی به صورت کامل مدت ها پس از جراحی از بین می رود. زمانی که جراح از اسپلینت بینی استفاده کرده باشد، دیگر نیازی به مش نیست. درواقع یکی از آنها استفاده می شود.

سوالات متداول فیتیله بینی

استفاده از تامپون بینی بهتر است یا اسپلینت بینی؟

جراح با توجه به شرایط موجود بهترین گزینه را انتخاب می کند. اما معولا در رینوپلاستی از اسپلینت بینی استفاده می شود .

تامپون بینی چند روز باقی می ماند؟

بسته به نوع استفاده، ممکن است از یک روز تا 4 الی 5 روز پس ار جراحی بینی زمان ببرد. در صورتی که از مینی تامپون ها استفاده شود، 24 الی 48 ساعت پس از جراحی کشیده می شود.

آیا تامپون بینی موجب دفرمه شدن بینی می شود؟

شاید در زمان استفاده از آن بینی کمی تپل تر به نظر برسد، اما به هیچ عنوان موجب تورم و یا دفرمه شدن فرم بینی نمی شود.

دکتر کیانا کیا

دکتر کیانا کیا

متخصص گوش و حلق و بینی و جراح سر و گردن جراح پلاستیک صورت و بینی فارغ التحصیل دکتری عمومی پزشکی از دانشگاه شهید بهشتی و دارای بورد تخصصی از دانشگاه شهید بهشتی می باشند. دکتر کیانا کیا دارای چندین سال سابقه موفق در زمینه جراحی بینی، صورت و پلاستیک می باشد و همچنین عضو کلینیک فوق تخصصی سینا در آلمان و ایران است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *