۴ دقیقه
بی حسی لب بعد از عمل بینی

بی حسی لب بعد از عمل بینی

آنچه می خوانید...

آیا بی حسی لب بعد عمل بینی ماندگار است؟ زیبایی صورت به عنوان یک شاخص مهم همیشه مورد توجه بشر بوده است. موقعیت و فرم لب بالایی در زیبایی صورت تاثیر بسزایی دارد. در خانم ها هنگامی که در هنگام خنده تنها 1 تا 2 میلی متر لثه دیده می شود بسیار جذاب می باشد و می تواند نشاط خاصی را به چهره فرد ببخشد. همان طور که می دانید جراحی زیبایی بینی یکی از پرطرفدارترین جراحی های زیبایی است و نقش بسزایی در تغییر نسبت های زیبایی شناسی صورت دارد. انتظار می رود جراحی زیبایی بینی به عنوان یکی از عوامل تعیین کننده زیبایی صورت، موقعیت لب بالایی را تحت تاثیر قرار دهد اما باید بدانید که متاسفانه این جراحی می تواند باعث بی حسی لب بعد از عمل بینی شود.

علت بی حسی لب بعد از عمل بینی

رینوپلاستی بر روی ظاهر لب بالا تاثیری می گذارد، بدین صورت که لب را کشیده می کند و به نحوی بالا می برد، اما در واقع تاثیری بر ارتفاع لب نمی گذارد. در طی عمل بینی بهترین جراح بینی نوک بینی را به سمت بالا می کشد و کولوملا را کوتاه می کند تغییر فرم لب یکی از مواردیب می باشد که در جراحی بینی اتفاق می افتد.

برخی از بیماران بعد از جراحی بینی، از ضعیف شدگی و بی حسی عضلات لب بالا شکایت دارند که این حالت موقتی است و بعد از گذشت 2 تا 3 هفته بعد از جراحی، برطرف خواهد شد.  اما بهبود این وضعیت نیز باعث نمی شود که دندان های فک فوقانی در هنگام خنده، بیشتر از قبل دیده شوند. بعد از برخی از جراحى بینى که همراه جراحی انحراف بینى باشد به دلیل تغییری که روى استخوان تیغه وسط بینى انجام مى شود اعصاب ناحیه بینى و لب به طور موقت دچار التهاب مى شوند و براى مدت چند هفته تا چند ماه حس ناحیه لب بالا و بینى دچار تغییر مى شود.

افرادی که بینی ظریفی دارند، تغییر بسیار کمی از لب بالا در زمان خندیدن در آن ها دیده می شود. در جراحی بینی در نظر گرفتن فاصله بینی و لب بالا بسیار مهم است. زیرا که جراحی بینی بر روی میزان دیده شدن دندان های پیشین فک فوقانی تاثیر می گذارد.

علت ورم لب بعد از عمل بینی

پس از جراحی بینی معمولاً اطراف بینی دچار ورم و کبودی می شود که طی چندین هفته پس از جراحی از بین می‌رود اما ورم خود بینی گاهی تا یکسال زمان نیاز دارد تا به طور کامل از بین برود. البته بیشترین ورم بینی در همان روزها و ماه های اولیه از بین می رود.

یکی از قسمت های که پس از جراحی زیبایی بینی دچار تورم می‌شود لب بالایی است که به مرور پس از جراحی این ورم از بین می‌رود و لب بالایی به حالت اولیه خود باز می‌گردد.

مصرف آناناس و استفاده از کمپرس یخ برای رفع این ورم و کبودی های ایجاد شده پس از عمل بینی بسیار کمک کننده می‌باشد و همچنین تا مدتی پس از عمل جراحی بینی بهتر است بیمار مصرف نمک را به حداقل خود برساند.

آیا بعد از عمل بینی می توانم به راحتی بخندم ؟

پس از جراحی بینی بهتر است از خندیدن بیش از حد پرهیز کرد همچنین بیماران از خوردن غذاهایی که سفت هستند و مستلزم باز کردن بیش از حد دندان است، خودداری کنند. در جراحی بینی معمولا از بافت پیوندی استفاده می شود که روی بینی بخیه زده می شود. حرکات زیاد صورت می‌تواند باعث تغییر مکان بافت‌های پیوندی شود، به همین خاطر به بیماران توصیه می‌شود از انجام هر کاری که باعث بروز چنین خطری می‌شود  پرهیز کنند.
تا دو ماه از خندیدن زیاد، حرکات بیش از حد صورت و صحبت کردنهای طولانی مدت پرهیز نمایید. در هنگام خنده حتما گونه های خود را با دست بگیرید.فین کردن و دستکاری بینی چه با گوش پاک کن و چه با انگشت تا سه ماه ممنوع است. تنها راه تمیز کردن داخل بینی تا سه ماه فقط و فقط شستشوی بینی با سرم است. شستشوی بینی با سرم را تا سه ماه ادامه دهید.

علت بی حسی نوک بینی بعد از عمل چیست ؟

احساس بی حسى نوک بینى بعد از عمل موقتى است و معمولا در کمتر از یک ماه به طور کامل بر طرف مى شود . به ندرت ممکن است چند ماه مختصرى بیحسى نوک بینى باقى بماند ولى به هر حال این موضوع دایمى نیست و معمولا به سرعت بر طرف مى شود . این تورم و بی حسی به علت تغییر در نوک غضروف های بینی اتفاق می افتد.

دکتر کیانا کیا

دکتر کیانا کیا

متخصص گوش و حلق و بینی و جراح سر و گردن جراح پلاستیک صورت و بینی فارغ التحصیل دکتری عمومی پزشکی از دانشگاه شهید بهشتی و دارای بورد تخصصی از دانشگاه شهید بهشتی می باشند. دکتر کیانا کیا دارای چندین سال سابقه موفق در زمینه جراحی بینی، صورت و پلاستیک می باشد و همچنین عضو کلینیک فوق تخصصی سینا در آلمان و ایران است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *