۶ دقیقه
حمام کردن بعد از جراحی بینی

استحمام بعد از جراحی بینی

آنچه می خوانید...

امروزه بسیاری از افراد به دنبال زیبایی، تغییر چهره و عمل جراحی بینی می باشند. اما برای بسیاری از آنها هنوز سوال است که بعد از عمل جراحی بینی لازم است مراقبت های خاصی انجام دهند یا خیر؟ آیا استحمام بعد از جراحی بینی ممکن است به بینی شان آسیبی وارد نماید یا خیر؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم بعد از جراحی بینی، زخم ناشی از برش با استفاده از بخیه، قلاب، نوارهای مخصوص یا نوعی چسب بسته می‌شود که به این کار پانسمان زخم می‌گویند. زود حمام کردن ممکن است باعث تحریک محل زخم و تاثیر بدی بر ترمیم زخم داشته باشد.

استحمام-پس-از-جراحی-بینی

حمام کردن بعد از عمل بینی

همانطور که می دانید رعایت مراقبت های بعد از جراحی بینی بسیار اهمیت دارد . استحمام پس از جراحی بینی یکی از این مراقبت هاست که به در این مقاله به این موضوع می پردازیم. در روز های اولیه بعد از جراحی بینی به منظور حفاظت از بینی، باید دقت نمایید که چسب و اسپلینت روی بینی به هیچ وجه خیس نشوند به همین علت باید در هنگام استحمام کردن از شستن صورت خودداری نمایید و از گردن به پایین را بشویید زیرا ممکن است در هنگام حمام کردن اسپلینت و گچ بینی خیس شود و بیوفتد.
همچنین ممکن است در اثر خیس شدن گچ بینی، پوست زیر گچ دچار سوزش و خارش شود. به طور کلی مرطوب شدن ناحیه جراحی می تواند منجر به تحریک و همچنین افزایش خطر عفونت شود. گرما و بخار ناشی از دوش می تواند منجر به التهاب در محل برش شود، که می تواند بر بهبود زخم تأثیر منفی بگذارد. در چنین مواقعی حتی آب ملایم هم می تواند بخیه ها را تحت تأثیر قرار دهد و آنها را دوباره باز کند.
بنابراین در روز های اولیه بعد از جراحی به دلیل استفاده از داروهای مسکن و یا داروی بیهوشی ممکن است دچار خواب آلودگی شوید به همین علت در هنگام استحمام از یک فردی کمک بگیرید.

بهتر است شب یا صبح قبل از عمل جراحی حمام کنید و در حمام از صابون و آب گرم استفاده نمایید و کاملا سر و بدن خود به خصوص ناحیه ی جراحی را تمیز بشویید. به منظور کاهش خطر ابتلا به عفونت ممکن است از شما خواسته شود که از نوع خاصی صابون آنتی باکتریال استفاده کنید .


نحوه ی دوش گرفتن بعد از عمل بینی

چون جراحی دارای مقداری خونریزی است ممکن است در طول جراحی این خون به موی سر نیز نفوذ پیدا می کند. فرد را بعد از عمل مقداری ناراحت و کلافه می نماید در نتیجه بیمار تمایل دارد که استحمام کند.

حمام اسفنجی بهترین روش حمام کردن در دو یا چند روز اول پس از جراحی زیبایی بینی است. هنگام تمیز کردن صورت خود حتماً از دستمال مرطوب و آب ولرم استفاده کنید. از مالش دادن ناحیه جراحی خودداری کنید زیرا این امر می تواند باعث باز شدن بخیه ها شود. همچنین شانه کردن و شستن موهای خود را به آرامی انجام دهید زیرا این کار می تواند بر روی محل برش تأثیر بگذارد.

رعایت نکات زیر در هنگام دوش گرفتن بعد از عمل بینی ضروری می باشد:

  • محل های برش و ناحیه جراحی را بپوشانید تا از خیس شدن آن جلوگیری شود.
  • از آب ولرم استفاده کنید تا محل جراحی ملتهب نشود.
  • به آرامی موهای خود را بشویید و سردوش را در آرام ترین و کم فشار ترین خود قرار دهید.
  • برای جلوگیری از التهاب و خشک نگه داشتن ناحیه (های) جراحی، سعی نمایید حمام کردنتان بیشتر از 5 دقیقه طول نکشد.
  • پس از دوش کوتاه، بدن خود را به آرامی خشک کنید.
  • بهتر است برای شستن موها از دوشهای تلفنی استفاده کنید، ابتدا روی صندلی نشسته و سر خود را به طرف بالا نگهدارید و از همراه خود بخواهید موهایتان را با دقت به سمت عقب بشوید.
  • به این نکته نیز باید توجه کنید که در هنگام استحمام کردن از حرکات سر خودداری کرده و به هیچ عنوان سر خود را به سمت پایین خم نکنید.

✅ در صورت کج بودن بینی بعد از عمل زیبایی بینی چه کنیم؟ آیا این امر ممکن است؟


چند روز بعد از عمل بینی میتوان دوش گرفت ؟

بیشتر بیماران حداکثر یک هفته پس از جراحی بینی می توانند حمام کنند.اگرچه ممکن است این مدت زمان در برخی از افراد کمتر و یا بیشتر شود. حتماً این موضوع را پیش ازعمل با جراح بینی خود مطرح کنید. معمولا بسته به شرایط بیمار، نوع عمل جراحی و روند بهبودی برای هر بیمار متفاوت است.

دکتر کیانا کیا

دکتر کیانا کیا

متخصص گوش و حلق و بینی و جراح سر و گردن جراح پلاستیک صورت و بینی فارغ التحصیل دکتری عمومی پزشکی از دانشگاه شهید بهشتی و دارای بورد تخصصی از دانشگاه شهید بهشتی می باشند. دکتر کیانا کیا دارای چندین سال سابقه موفق در زمینه جراحی بینی، صورت و پلاستیک می باشد و همچنین عضو کلینیک فوق تخصصی سینا در آلمان و ایران است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *